Bilim Kurulu üyesi Özlü'den uyarı: Aynı masada yemek yemeyin

Bilim Kurulu üyesi Özlü'den uyarı: Aynı masada yemek yemeyin

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, birlikte yemek yeme alışkanlığımızın koronavirüsün yayılmasında büyük rol olduğunu söyleyerek, ''Aynı masada yemek yemek güvenli değil. Herkesin kendi başına izole şekilde yemesi lazım'' dedi.

Dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasında en büyük etkenlerden birinin toplu halde yeme içme olduğunu söyleyen Sağık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu alışkanlığımızdan en azından salgın bitene kadar vazgeçmemiz gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Özlü, "Gerek ev davetleri, eş dost bir araya gelip yeme içme, günler, birlikte oturmalar, toplu sünnet ve düğün yerlerindeki yemek davetleri, yemekhaneler, gerekse de restoran ve kafelerde bir masada karşılıklı oturarak birlikte yeme içme bulaşma için bulunmaz bir fırsat. Bu sırada kimse doğal olarak maske takmıyor. Maske takmadığınız zamanda bulaşma kolay oluyor, korunmasız oluyorsunuz. Zaten bir masada ya da bir sofrada oturuyorsanız mesafe de korunamıyor. Karşılıklı sohbet ediliyor, o sohbet sırasında bir kişi pozitifse eğer oradaki pek çok kişiye virüs bulaşır, bulaşıyor da zaten. Sadece bizde görülen bir durum değil Avrupa'da da restoran ve kafelerin bulaşmada çok büyük rol oynadığı gösterilmiş" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu üyesi Özlü'den uyarı: Aynı masada yemek yemeyin

Sağık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Günümüzde pandemi süresince birlikte yeme içme güvenli değil, aynı masada yemek yemek güvenli değil. Herkesin kendi başına izole şekilde yemesi lazım, mesafeyi koruyarak yemesi lazım" dedi.

Özlü, Twitter üzerinden yayımladığı video ile toplu halde yeme içmenin bulaş riskini arttırdığını belirterek, "Günümüzde pandemi süresince birlikte yeme içme güvenli değil, aynı masada yemek yemek güvenli değil. Herkesin kendi başına izole şekilde yemesi lazım, mesafeyi koruyarak yemesi lazım. Maske yerken, içerken takılamadığı için tek koruyucu yöntem mesafe. Mesafenin mutlaka korunması lazım. Herkesin kendi başına ayrı bir odada, ayrı bir köşede yemesi mümkün, bu güvenliği kısmen sağlar" diye konuştu.

Bilim Kurulu üyesi Özlü'den uyarı: Aynı masada yemek yemeyin

''HANE HALKI DIŞINDA KİMSEYLE KARŞILIKLI YEMEK YEMEYİN''

Bilim Kurulu üyesi Özlü, bu süreçte hane halkı ile yemek yemenin tercih edilmesini ve arkadaş ve ya yakınlarla aynı masada yemek yemenin büyük risk taşıdığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"En kolay yaygın bulaşma şekli bu zaten. Bu dönemde çok dikkat etmek lazım. Hane halkı ile yemek yemeyi tercih edin. Diğer dostlarınız, arkadaşlarınız, yakınlarınız ile aynı masada yemek yememeye çalışın. Bir araya geldiniz, bir şeyler yemeniz gerekiyorsa herkes tabağını alıp ayrı bir köşede mesafeyi koruyarak yesin. Restoran ve kafelerde garsonların ve mutfakta çalışanların da damlacıklarının yemeğe bulaşmaması gerekiyor. Restorana gittiğinizde görebiliyorsanız mutfağına bakın. Garsonlara bakın, eğer ağzı, burnu maske ile usulüne uygun örtülüyse mutfakta çalışanlar, çalışırken maske kullanıyorlarsa işte o zaman güvendesiniz demektir. Yoksa o yemek önünüze gelirken ya da mutfakta sizin için hazırlanırken orada çalışan insanların damlacıkları tabağa, yemeğe bulaşacaktır, o açıdan risk var. Garsonların size yaklaşıp, masanıza servis yapması sırasında bulaştırma riski var."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.