Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ndan İstanbul'a ikinci zirve uyarısı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ndan İstanbul'a ikinci zirve uyarısı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, koronavirüs salgınının İstanbul'da devam eden süreci hakkında çarpıcı uayrılarda bulundu. Metropol kentte yaşanan sıkıntılara değinen Akın, mutant virüsle birlikte ikinci zirvenin çok yakın oldğunu belirtti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek amacıyla bilim insanlarının çalışmaları hız kesmeden devam ederken virüsün yeni varyasyonu olan 'Mutant Kovid', diğerine kıyasla yüzde 70 hızla yayılmaya devam ediyor. 

Bu kapsmada İstanbul'da virüsün yayılma hızını değerlendiren Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, metropol kentte yaşayan vatandaşları uyararak "Mutasyon virüsler de girdi, riski daha hızlandırdı. Bu boş vermişlik içinde İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak..." dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ndan İstanbul'a ikinci zirve uyarısı!

"UMURSAMAZLIK, CEHALET, MÜCADELE İNANCININ KIRILMASI..."

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın ile görüşmesini anlattığı yazısında yer alan ifadelere göre, ilk zirveden önce de Prof. Akın'ın uyarılarda bulunduğunu hatırlatarak "Aynı uyarıyı bugün bir daha yapıyor: "Mutasyon virüsler de girdi, riski daha hızlandırdı. Bu boş vermişlik içinde İstanbul koptu gidiyor, ikinci zirveyi yapacak..." ifadelerini kullandı.

Olaylar ve Görüşler programı içim İstanbul'a geldiğini ve burada karşılaştığı manzarayı ürkütücü bulduğunu belirten Prof. Akın, "Buna ister 'tatlı umursamazlık' dilerseniz de 'kolektif cehalet' veya ötekinden gördüğü nedeniyle ortaya çıkan mücadele inancının kırılması deyin..." diyerek hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte maske ve mesafe kurallarının unutulduğuna değindi. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ndan İstanbul'a ikinci zirve uyarısı!

"KIYAFETLERE UYGUN RENKLERDE MASKELER NE DENLİ KORUMA SAĞLAR"

Sokakta gördüğü dört kişilik bir grubu gözlemlediğini belirten Akın, ilk etapta herkesin maskeli olduğunu fakat bir süre yürüdükten sonra o maskelerin çenelere indirildiğini, akabinde de sarmaş solaş sohbet ettiklerini belirtti. "Çevredekilerin tavrı da aslında onlardan farklı değildi..."  şeklinde süren yazıda, "Dikkat ettim yüzlerindeki de kıyafetlerine uygun renklerde, patıska veya basma bezden dikilmiş maskelerdi... Bilim insanlarının iki maske önerdiği yeni mutasyonlar karşısında sürekli yüzlerinde kalsa ne denli koruma sağlar o da tartışılır..." ifadeleri yer aldı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ndan İstanbul'a ikinci zirve uyarısı!

"ÖNLEMLERE UYAN İNSAN SAYISI AZALMAYA, KALABALIK ARTMAYA BAŞLADI"

Özellikle İngiltere’de ortaya çıkan hızı artmış mutasyonlu virüs ile hızı o derece fazla olmamakla birlikte öldürücü etkisi yüksek Güney Afrika ve Brezilya mutantlarına dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Akın, şu ifadeleri kullandı: "İşverenlere ısrarla mesai saatlerini değiştirin diyoruz ama dinlemiyorlar” hayıflanmasında bulunup devam etti: “İstanbul’da bir süre sonra enfeksiyon kapmış insan sayısında yükselme görmememiz imkansız. Çünkü İstanbul koptu gidiyor… Önlemlere uyan sayısı gittikçe azalmaya kalabalık ise bir o denli artmaya başladı. İngiltere ve Güney Afrika varyantı da üzerine bindi."

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ndan İstanbul'a ikinci zirve uyarısı!

"SİYASETÇİLERİN TUTUMU MÜCADELENİN TOPLUMSAL ALGISINI KIRIYOR"

Kurumların salon toplantılarına da değinen Prof. Akın, Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektör olarak Melih Bulu'nun atanmasına yönelik protestolar hakkında da sessiz kalmadı. 

"Boğaziçi eylemleri sağlık yönünden tereddüt ettiriyor. Çocuklar iç içe... Bazıları maskesiz. Yeni mutant virüs 16 yaşından altını da etkiliyor..." şeklinde konuşan Prof. Akın, virüsün yayılımının bu yeni mutasyonlarla birlikte çok daha hızlı olacağına dikkat çekti. 

Bilimin yanılmayacağını özellikle vurgulayan Prof. Dr. Akın, "Ama bir yanda insanlara evlerine kapanmaları, mesafelerine dikkat etmeleri söylenirken, diğer yandan bu ülkenin rol model olması gereken yöneticilerinin kongre düzenlemeleri de mücadelenin toplumsal algısını kırar..." ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.