Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan net tarih: Maskeleri atacağımız zamanı açıkladı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan net tarih: Maskeleri atacağımız zamanı açıkladı!

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlayan cerrahi maske uygulaması, özellikle yaz aylarının gelişiyle birlikte işkenceye dönüşüyor. Peki bu maskelerden ne zaman kurtulacağız? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan canlı yayında yanıtladı.

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tün dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, cerrahi maskeler bir yılı aşkın süredir hayatımızda. Ülkemizde aşılanmanın da hız kazanmasıyla birlikte maskelerden kurtulma umudu git gide artıyor. Peki cerrahi maskeleri ne zaman çıkaracağız? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kanal 7'de katıldığı bir canlı yayın programında, tarih vererek açıkladı. 

AŞIDA ÜÇÜNCÜ DOZ GEREKLİ Mİ?

Aşılamanın getirdiği rehavetle bir anda kuralları gevşetmenin yanlış olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, en iyi ihtimalle önümüzdeki sonbahar, kötü ihtimalle ise yıl sonuna kadar rahatlayacağımızı ifade etti.

0lasomwpae60ozyrunvyng.jpg

Aşılamadan sonra artık yeni dalgalarla da karşılaşılmayacağını vurgulayan Ceyhan, "Artık kendimizi aşılanmamış ülkelerden korumamamız gerekecek. İkinci doz aşıları yaptığımızda 'Bu işten kurtulduk' diyebiliriz. Üçüncü doz için vatandaşların kafasında soru işareti olmasın.

photo-2020-09-03-08-54-13-2.jpg

Firmalar şimdiden pazar payını ayarlamak adına bu tip açıklamalarda bulunuyor, ancak bununla ilgili çok net bir araştırma olmadığı için henüz düşünmek doğru değil." dedi. 

photo-2020-12-01-11-15-01.jpg

İnaktif aşı yaptıranlarda 3 ay sonra koruyuculuğun azaldığını ve 3. doz aşının yaptırılabileceğini belirten Ceyhan, dışarıdan virüs girmesinin kuvveti bir ihtimal olduğunu söyleyerek sınırları korumamız gerektiğine dikkat çekti. 

photo-2020-12-05-09-42-20.jpg

MASKELERİ NE ZAMAN ATACAĞIZ?

Maskeyi ne zaman çıkarabiliriz? sorusunun da yöneltildiği Mehmet Ceyhan, "Maskeleri çıkarabilmemiz için vakaları binli rakamlara indirmemiz şart" yanıtını verdi. Maskeleri çıkarmanın vaka yoğunluğu ile alakalı olduğunu söyleyen Ceyhan, ABD'de aşılı insanların kalabalık olmayan ortamlarda maskelerini çıkarabilmesini örnek göstererek, vaka sayıları binli sayılara indiği takdirde belli yerlerde ve belli şartlar altına maskelerin çıkarılabileceğini belirtti.

photo-2020-09-04-14-36-30.jpg

VAKA SAYILARININ DÜŞME SEBEBİ

Aşılama konusunda ise önemli olanın sayı değil hız olduğuna değinen Prof. Dr. Ceyhan, sayı olarak kötü bir durumda olmadığımızı ancak aşılama yüzde 70lere varmadan sürecin sona ermeyeceğini ifade etti. 

aw215794-02.jpg

Dünyada vakaların aşıdan ve kısıtlamadan bağımsız olarak düştüğünü söyleyen Ceyhan, bunun nedenini virüsün doygunluk noktasına ulaşması olarak açıkladı. Ceyhan, "Herkeste bağışıklık geliştirdiği için 3 aylık korunma dönemine giriliyor ve vakalar düşmeye başlıyor." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.