Bilim kurulu üyesi tarih verdi! Koronavirüs bitiyor mu?

Bilim kurulu üyesi tarih verdi! Koronavirüs bitiyor mu?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kışın zor geçeceğini belirterek "Aşılamanın da etkisiyle seneye Covid’in gribal enfeksiyona dönüşeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sonbahar ve kışın etkisiyle mayıs ayına kadar zorlu süreçten geçebileceğimizi ancak, ilkbahar mevsimiyle birlikte olumsuzlukların hayatımızdan uzaklaşacağını bildirdi. Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Özlü, aşı ve maskenin önemine değinerek, gençlerdeki maske ve aşı isteksizliğine de dikkat çekti.

Bilim kurulu üyesi tarih verdi! Koronavirüs bitiyor mu?

"BULAŞMA İÇİN EN UYGUN ORTAMLAR"

Özlü kapalı mekanlardaki kalabalığa dikkat çekerek, “Türkiye’de eğitim gören öğrenci sayısı nüfusa oranla oldukça yüksek. Öğrencilerin yanı sıra öğretmen ve okul görevlilerini de hesaba katarsak, yaklaşık 30 milyona yakın evden çıkmayan insan bir anda hareket haline geçti ve haftanın 5 günü kapalı mekanlarda en az 40 kişi bir araya geliyor. Bu tür kapalı ortamlar bulaşma için en uygun ortamlar. Bu artışı önlememiz gerekiyor. Bunun en önemli tarafı aşılama, maske ve olabildiğince kalabalık, kapalı alanlardan uzak durmak. Ancak işin garip tarafı özellikle üniversite öğrencilerinde aşı ve maske konusunda uyum çok düşük. Öğrencilerimiz maske kullanmıyor ve birbirlerine yakınlar. Bu durumda bulaşın olmaması mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Bilim kurulu üyesi tarih verdi! Koronavirüs bitiyor mu?

TARİH VERDİ

2022 yılına geçilmesi ile birlikte, tüm dünyayı esir alan Covid’in artık gribal enfeksiyon gibi atlatılacağına dikka çeken Prof. Dr “2022 yılına oldukça olumlu bakıyorum. Geçtiğimiz sene evlerimizden dışarı çıkamıyorduk ve geçen seneki kaotik durum bu sene yok, ancak sonbahar ve kış aylarının da zor geçebileceğini düşünüyorum.

Üniversite ve okulların açılmasına ek olarak havaların da soğumasıyla birlikte vaka sayılarında artış yaşanacağını düşünüyorum. Bunu önleyebiliriz ancak zor gözüküyor. 2022 yılında bahara doğru aşılanmanın da artmasıyla birlikte mesafe alınacağını düşünüyorum. Sıradan bir gribal enfeksiyona dönüşmesini umut ediyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.