Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den okullar için üç öneri

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den okullar için üç öneri

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Levent Yamanel,"Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o zaman okullar açılmayabilir." dedi. Yamanel, 15 gün içinde de günlük vaka sayılarında 500 rakamını göreceklerini söyledi.

Koronavirüs salgını ülkemizde etkisini sürdürürken son durum hakkında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, değerlendirmelerde bulundu. Okulların açılacağı tarihin netleşmesinin ardından değerlendirmelerde bulunan Levent Yamanel, vaka sayılarının artması durumunda okulların açılmayabileceğini söyledi.

Yamanel,"Zaten okullar için de hibrit modeller var biliyorsunuz. Yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz konusu olabilir. Mesela 10 ders var, 5’i evde, 5’i okulda gibi. Bizim için daha uygun olacaktır. Temas olasılığını daha aza indirecektir, bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığımız da bu yönde çalışıyor. 1 metrelik sosyal mesafe sınıflarda yeterli olacaktır. Ama okulun kapalı alanını düşünerek ona göre yapılan bir çalışma mevcut. Tabii belki vardiyalı eğitim de söz konusu olabilir, sabah-öğlen gibi veya üç vardiya gibi önlemler gelebilir" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den okullar için üç öneri

"TÜRKİYE BİRİNCİ DALGAYI YAŞIYOR"

Vaka sayılarındaki düşüş hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yamanel, bu doğrultuda gidilmesi durumunda 15 gün içinde günlük vaka sayılarında 500 rakamını görebileceklerini söyledi.

Yamanel şunları kaydetti:

"Dünyada sonbahar aylarında ikinci dalga bekleniyor. Türkiye hala birinci dalgayı yaşıyor. Biz daha birinci dalganın plato fazındayız. Yani birinci dalganın bitişi için, birinci dalgayı atlatmamız için 100’lü seviyelerin altına da inmemiz gerekiyor, ikinci dalgayı o zaman konuşabiliriz. Yazın 100’ün altına inebilirsek tabii ki çok avantajlı oluruz. Çünkü o zaman sağlık sistemimiz ikinci dalga için daha dinç olacaktır" 

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den okullar için üç öneri

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.