Bu bölgenizde ağrı yaşıyorsanız hemen doktora koşun! Bir hafta içinde felç kalma riskiniz olabilir!

Bu bölgenizde ağrı yaşıyorsanız hemen doktora koşun! Bir hafta içinde felç kalma riskiniz olabilir!

İnme, kalp krizi gibi ani bir sağlık sorunudur ve uygun tedavisi zor ama önemlidir. Felç kısa sürede tersine çevrilmezse kalıcı hasara ve ölüme yol açabilir. Bu arada uzmanlar, herkesi felç geçirmeden yedi gün önce ortaya çıkan uyarıları dikkate almaya çağırıyor.

Felç belirtilerini bilmek kalıcı hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Beynin bir kısmına kan akışını bloke etmek veya bloke etmek, beyin hücrelerine oksijen ve besin tedarikini de bloke ederek felçle sonuçlanır. Felç her zaman öngörülebilir değildir, ancak bazı durumlarda belirtiler ortaya çıkmadan önce ortaya çıkabilir.

İnmenin erken belirtilerinden biri şiddetli veya olağandışı bir baş ağrısıdır. 550 kişiyle yapılan 2020 araştırması, katılımcıların yüzde 15'inin iskemik felç geçirmeden önce baş ağrısı yaşadığını buldu.

BAŞ AĞRILARINA DİKKAT!

Bu bölgenizde ağrı yaşıyorsanız hemen doktora koşun! Bir hafta içinde felç kalma riskiniz olabilir!

Çalışmayı yürüten uzmanlar, baş bölgesinde oluşan ağrının normal veya önceki ağrıdan farklı olduğunu söylediler. Semptomlar genellikle felç başlangıcından 7 gün önce başlar. Çalışma ayrıca, bu şekilde şiddetli baş ağrısı olan kişilerin atriyal fibrilasyon geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Beyni besleyen bir kan damarı, genellikle bir kan pıhtısı tarafından bloke edildiğinde iskemik inme meydana gelir. Bu, bir arterin sızıntısı veya yırtılmasının sebep olduğu daha az yaygın hemorajik inmenin aksine, en yaygın durum türüdür.

İnmenin başka bir belirtisi, beynin bir kısmında kan akışının kısa bir süreliğine kesilmesiyle ortaya çıkan geçici bir iskemik atak olarak tanımlanır. Mini felç olarak adlandırılan bu felç türü aynı belirtilere sahiptir, ancak felç belirtileri genellikle bir saat içinde kaybolur ve nadir de olsa kalıcı hasar bırakabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.