Diş ağrısı neden olur ve nasıl geçer?

Diş ağrısı neden olur ve nasıl geçer?

Diş ağrısı geçmişten bugüne kadar başladığı andan itibaren insanları çok zor durumda bırakan bir ağrıdır ve kişi bu konuda çaresiz kalır. Neredeyse herkesin başına diş ağrısı gelmiştir. Bu ağrı hakkında nasıl bir şey olduğunu herkes bilmektedir.

Diş ağrısı geçmişten bugüne kadar başladığı andan itibaren insanları çok zor durumda bırakan bir ağrıdır ve kişi bu konuda çaresiz kalır. Neredeyse herkesin başına diş ağrısı gelmiştir. Bu ağrı hakkında nasıl bir şey olduğunu herkes bilmektedir. Diş ağrısının sebepleri ise dişin çürümesi ve çürüğün köke kadar temas etmesinin ardından ağrı oluşmaya başlar. Bu durumda doktora görünmeden ilk olarak çoğumuz kendi bildiğimiz yöntemleri kullanarak bu ağrıdan kurtulmaya çalışmaktayız. İlk olarak dişin içinde kalan yemek artıkları çıkarılmalı ve ağız iyice çalkandıktan sonra dişler fırçalanmalıdır veya diş ipiyle dişler temizlenmelidir. Daha sonra ise bir bardak suyun içerisine tuz atılıp yapılan karışım ile ağız bir kaç defa gargara yapılırsa diş temizliği yapılmış olur. Ağrıya sebep olan dişin üzerine aspirin veya başka bir ilaç bırakılmamalıdır. Ağzın tahriş olmasına ve başka durumlar olumsuz durumların oluşmasına sebep olabilir. Şayet dişte iltihaplanma mevcutsa o bölüme soğuk buz uygulaması yapılabilir. Diş doktoruna gidene dek bir ağrı kesici içerek ağrının hafiflemesi sağlanabilir. Dişin üzerinde çürüyüp oluşan çukurlar varsa, az miktarda pamuk üzerine dökülen karanfil yağı kompresi uygulanabilir. Henüz daha yeni başlamış çürükler için bu yöntem fayda sağlayabilir. Karanfil yağı dile veya damağa temas etmemesi gerekmektedir. Çünkü denk geldiği takdirde tahriş etme etkisi vardır.

İltihap Durumlarında Diş Hekimine Görünmek En İyi Seçim Olacaktır

Şayet diş soğuk bir sıvı içildikten sonra ağrı yapıyorsa çürük dişte artışın olduğunu göstermektedir. Kanal tedavisine gerek kalmadan dişinizi tedavi ettirmeniz gerekir. Sıcak bir sıvı içildikten sonra meydana gelen ağrı ise; pulpa iltihabının oluştuğuna işaret etmektedir. Böyle bir durumda ise hiç bir yardımcı tedavi ağrının geçmesini sağlayamaz. Direkt olarak diş hekimine gitmek en iyi çözümdür. Kanal tedavisi uygulanması böyle durumlarda mecburidir. Herhangi bir yiyecek ısırıldığı zaman meydana gelen ağrı da ise dişin iltihaplanmış olduğu bilinmektedir. Antibiyotik kullanarak tedavi edilir. Yardımcı tedavi yöntemleri denenmesi işe herhangi bir çözüm sağlamaz. Geçici çözümler yerine Diş hekimine başvurmak gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.