DSÖ açıkladı: 2,5 milyar nüfuslu 130 ülkede hiç koronavirüs aşısı uygulanmadı

DSÖ açıkladı: 2,5 milyar nüfuslu 130 ülkede hiç koronavirüs aşısı uygulanmadı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs aşısına ilişkin yaptığı açıklamada 2,5 milyar nüfuslu 130 ülkede hiç koronavirüs aşısı uygulanmadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Cenevre'deki merkezinde video konferans yoluyla basın toplantısı yapan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkisi altına alarak can kayıplarına neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirilen koronavirüs aşıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgına karşı koronavirüs aşılamalarında sağlık çalışanları, yaşlılar ve ciddi hastalıkları olan kişilere öncelik verilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

KÜRESEL ÇAPTA KORONAVİRÜS AŞILARINA ADALETSİZ ERİŞİM

"Küresel olarak, aşıların sayısı, rapor edilen vaka sayısını geçti. Bir anlamda, bu iyi haber ve bu kadar kısa bir zaman diliminde dikkate değer bir başarı." ifadelerini kullanan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus küresel çapta koronavirüs aşılarındaki adaletsiz erişime parmak bastı. Ghebreyesus, dünyada şuana dek uygulanan koronavirüs aşılarının dörtte üçünün küresel GSYH'nin yüzde 60'ını elinde bulunduran yalnızca 10 ülkede gerçekleştiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus "2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz (Kovid-19 aşısı) uygulanmadı." dedi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizdi ve ekledi: "Aksi takdirde başlangıç noktasına dönebiliriz."

YOKSUL ÜLKELER İÇİN EN AZ 337 MİLYON DOZ KORONAVİRÜS AŞISI TAHSİS EDİLDİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 2021'in ilk 6 ayında yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz Kovid-19 aşısı tahsis edildiğini bildirmişti.

COVAX kapsamında, 145 civarındaki yoksul ülkede nüfusun yüzde 3,3'ünün bu yıl ortasına kadar aşılanması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.