DSÖ açıkladı: Koronavirüsün daha hızlı yayılan türü virüs evriminin normal bir parçası

DSÖ açıkladı: Koronavirüsün daha hızlı yayılan türü virüs evriminin normal bir parçası

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, İngiltere'de ortaya çıkan ve yüzde 70 daha daha hızlı yayılan koronavirüsün yeni türüne ilişkin konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Dünya Sağlık Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinden video konferans yoluyla gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları ile birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ryan koronavirüsün mutasyona uğramasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, son birkaç ayda yeni tip koronavirüsün "birçok türünün" ortaya çıktığına değinerek, "Bazıları başarılı oldu, bazıları ise kendilerini Kovid-19'un itici gücünün bir parçası olarak kabul ettiremedi." dedi.

Herkesin koronavirüsten nasıl korunacağını artık bildiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, "Virüsün kendisi ve türleri için aynı kurallar geçerli. Bilmediklerimiz yerine ne yapabileceğimize ve bildiklerimize odaklanmalıyız. Bilim (şu an) bilmediğimiz soruların cevaplarına yanıt bulacaktır." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Ryan, hükümetlerin koronavirüse karşı gerekli önlemleri almayı sürdüreceğini belirtti. Ryan, ayrıca bireyler ve toplumlara da virüsün bulaşıcılığını durdurmak için görevler düştüğünü vurguladı.

"BU VİRÜS EVRİMİNİN NORMAL BİR PARÇASI"

Koronavirüsün İngiltere'de ortaya çıkan yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türü ile ilgili "büyük bir endişeye yer olmadığına" dikkati çeken Ryan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bir denge bulmak zorundayız. Şeffaf davranmak çok önemli. Halka gerçeği olduğu gibi anlatmak çok önemli. Ancak bunun virüs evriminin normal bir parçası olduğunu iyi anlatmak da önemli." 

"GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ'NDEKİ İNGİLTERE'DEKİ İLE AYNI DEĞİL"

Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüse karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış yeni hali ile ilgili bu ülkedeki türün İngiltere'deki ile aynı olmadığını vurguladı.

Maria Van Kerkhove, "Bu yüzden, aynı virüs oldukları için kulağa kafa karıştırıcı geliyor ancak bunlar aslında farklı türler." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ise şu ana dek "yeni tip koronavirüste bir dizi değişiklikler ve mutasyonlar" görmelerine karşın bunların hiçbirinin hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ve devam eden aşı çalışmalarına olumsuz bir etkisinin saptanmadığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.