DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus: Koronavirüs salgınının bitmesi aşıların eşit dağıtılmasına bağlı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus: Koronavirüs salgınının bitmesi aşıların eşit dağıtılmasına bağlı

Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus yaptığı açıklamada üretilen koronavirüs aşılarının yüzde 75'ninin sadece 10 zengin ülkeye dağıtıldığını belirtip salgının sona ermesinin aşıların eşit dağıtılmasına bağlı olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin koronavirüs aşıları ile ilgili düzenlediği programda açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dünyanın daha önce "eşi benzeri görülmemiş" bir sınavdan geçtiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, yaptığı açıklamada "Şimdi rekor sürede aşı geliştirmiş olsak bile bu bizi tekrar test ediyor. Aşı eşitliği sadece ahlaki bir zorunluluk değildir. Bu salgının sona ermesi buna bağlı." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 5 ayrı üreticiden 2 milyar doz aşı temin ettiklerini ifade eden Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, "COVAX'ın ilk teslimatlarını gelecek ay yapmasını bekliyoruz." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü ile Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programının (COVAX) kuruluşuna öncülük eden Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonuna (CEPI) teşekkür etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus "Bilimsel engelleri, yasal engelleri, lojistik engelleri ve mevzuat engellerini birlikte aştık." dedi ve dünya genelinde "aşıların eşit dağıtılması vaadinin" ciddi risk altında olduğunun tekrar altını çizdi.

Ghebreyesus, yaptığı açıklamada "Aşılar zengin ülkelerdekilere umut verse bile dünyanın büyük bir kısmının geride kalması tehlikesiyle karşı karşıyayız." ifadesini kullandı.

"DOZLARIN YÜZDE 75'İ YALNIZCA 10 ÜLKEYE DAĞITILDI"

Bazı ülkelerin ve şirketlerin ikili anlaşmalar yaparak koronavirüs aşılarının fiyatını yükselttiğini ve "aşı sırasının önüne atladığını" belirten Ghebreyesus "Kovid-19 aşıları şu anda dünya genelinde neredeyse tamamı zengin olan 50 ülkede uygulanmaktadır. Dozların yüzde 75'i yalnızca 10 ülkeye dağıtıldı. Hükümetlerin, kendi sağlık çalışanlarını ve yaşlıları aşılamaya öncelik vermek istemeleri anlaşılabilir bir durumdur ancak zengin ülkelerdeki daha genç ve sağlıklı yetişkinlerin daha yoksul ülkelerdeki sağlık çalışanları ve yaşlılardan önce aşılanması doğru değildir. Umarım bunu anlayacaksınız." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.