DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus uyardı: "Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki koronavirüs aşısı uçurumu büyüyor"

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus uyardı: "Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki koronavirüs aşısı uçurumu büyüyor"

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada zengin ve yoksul ülkeler arasındaki koronavirüs aşı sayısındaki uçurumunun büyüdüğünü belirterek uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı gerçekleştiren Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hem Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılarak ölümlere neden olan ve farklı ülkelerde mutasyonları görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin hem de koronavirüs aşıları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELERDE HENÜZ AŞILAMA BAŞLAMADI"

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bazı ülkelerin aşılama konusunda yarış halinde olduğunu söyleyerek, "Tüm nüfuslarını aşılamak istiyorlar" diyerek düşük gelirli ülkelerde ise aşılamaların henüz başlamadığını vurguladı.

"KARA MİZAHA DÖNÜŞTÜ"

Zengin ülkelerde uygulanan koronavirüs aşı sayısı ile yoksul ülkelere aşı erişimi sağlayan uluslararası COVAX girişiminin tedarik ettiği aşı sayısı arasındaki uçurumun her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus bu durumun "kara mizaha" dönüştüğünü söyledi.

"GÜNEY KORE, COVAX'TAN GELECEK AŞILARI BEKLİYOR"

Güney Kore'nin yüksek gelirli bir ülke olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, ülkenin koronavirüs aşısının üreticileriyle ikili anlaşmalara girmediğini belirtti.  Ghebreyesus, Güney Kore'nin COVAX'tan gelecek aşıları beklediğini söyleyerek Güney Kore'yi zengin ülkelere örnek olarak gösterdi.

ASTRAZENECA AŞISI GÜVENLİ Mİ?

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, İngiltere'de Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının Amerika Birleşik Devletleri'nde devam eden 3. faz çalışmalarında yüzde 79 etkili olduğunun bildirildiğini söyledi.

Ghebreyesus, Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, "kan pıhtılaşması riskinde artış oluşturmadığının" vurguladı ve "Bu veriler, AstraZeneca aşısının güvenli ve etkili olduğunun bir başka kanıtıdır." ifadesini kullandı.

AstraZeneca'nın ürettiği koronavirüs aşılarını maliyetine satma kararı aldığını ifade eden Ghebreyesus, bunun başka bir örneği olmadığını söyledi.

AFRİKA ÜLKELERİ TALEP ETTİ

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao da AstraZeneca aşısı ile ilgili açıklamada bulundu.

Afrika'da hiçbir ülkenin AstraZeneca aşısını reddetmediğini ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao. söz konusu aşı ile ilgili güvenlik kaygılarının sona erdiğini vurgulayarak, "Her şey normale döndü, Afrika kıtasında AstraZeneca'yı reddeden hiçbir ülke yok." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.