DSÖ uyardı: "Koronavirüs aşılarının kullanımı için hazırladığımız rehbere uyun"

DSÖ uyardı: "Koronavirüs aşılarının kullanımı için hazırladığımız rehbere uyun"

DSÖ Genel Direktörü Prof. Dr. Ghebreyesus, yaptığı açıklamada ülkelerin gelecek hafta ve aylarda koronavirüs aşılarını kullanıma sokacağını belirtti ve DSÖ'nün hazırladığı rehbere uyularak ilk başta en çok ihtiyacı olanların aşılanması çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Dünya Sağlık Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, son zamanlarda koronavirüs aşılarının kullanımına başlanılacağı ile ilgili ülkelerden peş peşe gelen açıklamaları işaret ederek DSÖ Stratejik Uzmanlar Danışma Grubunun aşılamayla ilgili yayımladığı "Değerler Çerçevesi ve Nüfus Önceliklendirme Yol Haritası" rehberine uyulmasını ve öncelikle en çok ihtiyacı olan kişilerin aşılanmasını istedi.

Sağlık çalışanlarının aşılanmasının öncelikli olduğunu ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, bunun gerek sağlık çalışanlarını gerek sağlık sistemlerinin korunmasına yardımcı olacağını vurguladı.

"Yaş nedeniyle ciddi hastalık veya ölüm riski en yüksek olan kişiler de yüksek öncelikli bir gruptur." ifade eden Ghebreyesus, bu kişileri korumanın ciddi hastalıkları ve can kayıplarını azaltacağını, sağlık sistemlerinin üzerindeki yükü hafifleteceğini belirtti.

KORONAVİRÜSÜN KÖKENİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR

Ağır hastalık riski yüksek olan gruplara da koronavirüs aşısı yapılmada öncelik verilmesi gerektiğini ifade eden Ghebreyesus, koronavirüsün kökenine ilişkin devam eden tartışmalara ilişkin de konuştu.

"EN KISA ZAMANDA ÇİN'İ ZİYARET ETMEK İSTİYORUZ"

Ghebreyesus, koronavirüsün kökeninin araştırılması için en kısa zamanda Çin'i ziyaret etmek istediklerini ifade ederek. "En kısa zamanda sahada olmayı planlıyor ve umut ediyoruz." dedi.

"ARAŞTIRMALARA İLK VAKALARIN ORTAYA ÇIKTIĞI YERDEN BAŞLAMAK GEREKİR"

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, 27 Kasım'da gerçekleştirilen basın toplantısında, Çinli bir basın mensubunun sorusuna, "Hastalığın Çin'de ortaya çıkmadığını söylemek oldukça spekülatif. Araştırmalara, ilk vakaların ortaya çıktığı yerden başlamak gerekir." yanıtını vermişti.

Ryan, DSÖ olarak virüsün dünyada ilk görüldüğü şehir olan Vuhan'a en kısa zamanda bir araştırma ekibi göndermeyi umduklarını ifade etmişti.

DSÖ, Kovid-19'un kökeninin araştırılması konusunda salgının ilk patlak verdiği ülke olan Çin'e karşı pasif kalmakla suçlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.