DSÖ'den flaş açıklama: "Aşı güvenli değilse onay vermeyeceğiz"

DSÖ'den flaş açıklama: "Aşı güvenli değilse onay vermeyeceğiz"

Dünya Sağlık Örgütü'nden Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) ile ilgili açıklama yapıldı. DSÖ, Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na henüz katılmadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin henüz katılmadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü eşgüdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na şu ana kadar AB ülkelerinin de aralarında olduğu 64 yüksek gelirli ülke katıldı. Programa toplamda 156 ülke dahil oldu.

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, ülkelerin üçte ikisinin programa katıldığını ifade ederek, Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ise programa henüz imza atmadığı bilgisini paylaştı.

DSÖ'den flaş açıklama Aşı güvenli değilse onay vermeyeceğiz

Harris, konuya ilişkin olarak çok sayıda ülkeyle görüşmelerin sürdüğünü de açıkladı. Harris, gelecek günlerde daha fazla ülkenin Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na katılacağını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, görüşmelerin hangi ülkelerle sürdüğü bilgisini ise henüz paylaşmadı.

DSÖ'den flaş açıklama Aşı güvenli değilse onay vermeyeceğiz

"AŞI GÜVENLİ OLMADIĞI TAKDİRDE ONAY VERMEYECEĞİZ"

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, çok sayıda insanın koronavirüs aşısı konusunda endişe duyduğunu vurguladı ve "Kesinlikle güvenli olduğu kanıtlanana kadar hiçbir aşıyı onaylamayacağız veya doğrulamayacağız. Aşının, etkili olmasının yanı sıra en yüksek güvenlik standartlarını da geçmesi gerekiyor." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı "dayanışma" çağrısını tekrarlayan DSÖ Sözcüsü Harris, "Bu salgını bitirmek için hepimizin bir araya gelmesi gerekiyor." dedi.

DSÖ'den flaş açıklama Aşı güvenli değilse onay vermeyeceğiz

TÜRKİYE, PROGRAMA KATILMA NİYETİNİ DSÖ'YE BİLDİRDİ

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'de Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na katılma niyetini Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirdi. Türkiye ile 38 ülkenin daha işlemler sonrası Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na imza atmasının beklenildiği öğrenildi.

DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı, potansiyel koronavirüs aşısını geliştirmek, üretmek ve tüm ülkelere adil şekilde dağıtmayı hedefleyen küresel girişim olarak kabul ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.