DSÖ'den flaş açıklama: COVAX ile yoksul ülkelere Şubat ayında koronavirüs aşıları göndermeye başlayabiliriz

DSÖ'den flaş açıklama: COVAX ile yoksul ülkelere Şubat ayında koronavirüs aşıları göndermeye başlayabiliriz

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı kapsamında Şubat ayında düşük ve orta gelirli 92 ülkeye aşı dağıtmaya başlayabileceklerini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla basın toplantısı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgını ve aşılara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus "Aşılar, hepimize salgını sona erdirme ve küresel ekonomiyi iyileştirme umudunu veriyor." dedi.

"AŞI ÇALIŞMALARININ TÜM ÜLKELERDE EŞGÜDÜMLÜ YAPILMASI GEREKLİ"

Koronavirüs aşı çalışmalarının tüm ülkelerde eşgüdümlü yapılması gerektiğini ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus,  koronavirüs aşılarının dünyanın en yoksul ülkelerine eşit, hızlı ve adil şekilde dağıtılmasını amaçlayan Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) girişiminin önemini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus,, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programının (COVAX) 40 milyon doz aşı için anlaşmaya vardığını ifade etti. Ghebreyesus, 2021'in ilk çeyreğinde COVAX'ın 150 milyon doz koronavirüs aşısını tedarik edeceğini söyledi.

Her iki anlaşmadan duyduğu memnuniyeti ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında Şubat ayında fakir ülkelere aşı sevkiyatı yapmaya başlanabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programının (COVAX) sene sonuna dek dünya genelinde 2 milyar doz koronavirüs aşısı dağıtma hedefinde emin adımlarla ilerlediğini vurguladı.

"KORONAVİRÜS AŞILARINA ERİŞİM İÇİN BÜYÜK BİR ADIM"

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Üst Yöneticisi Dr. Seth Berkley ise yaptığı açıklamada "Bu anlaşmalar sadece COVAX açısından önemli değil, aşılara eşit erişim için ileri doğru atılmış dev bir adım ve bu salgını yenmek için küresel mücadelenin önemli bir parçası. Her yer güvende olursa ancak o zaman güvende olacağız." ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü , GAVI ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) yürütülen ortak girişimle nisan 2020'de COVAX girişimi başlatılmıştı.

Örgüt, şimdiye kadar COVAX programı kapsamında "düşük ve orta gelirli" 92 ülkeden hiçbirine aşı gönderilmediğini bildirmişti.

GAVI'ye göre, "zengin ülkelerin aşı stokçuluğuna başlaması" hem Dünya Sağlık Örgütü'nü gerek Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programından (COVAX) aşı bekleyen 92 ülkeyi zor durumda bırakmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.