DSÖ'den flaş açıklama: Heyet, Vuhan'da hastane, laboratuvar ve pazar yerlerini ziyaret edecek

DSÖ'den flaş açıklama: Heyet, Vuhan'da hastane, laboratuvar ve pazar yerlerini ziyaret edecek

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada koronavirüs salgınının kökenlerini araştırmak için Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentine giden DSÖ heyetinin burada hastaneleri, laboratuvarları ve pazar yerlerini ziyaret etmeyi planladığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü heyeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı Vuhan'a salgının kökenini araştırmak için gitti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada, heyetin karantinada olduğu 14 gün içinde Çinli bilim insanlarıyla çevrim içi toplantılar gerçekleştirdiği belirtildi.

Çinli bilim insanlarının koronavirüs ile ilgili güncel bilgileri ve tecrübeleri Dünya Sağlık Örgütü heyetiyle paylaştığının belirtildiği açıklamada heyetin de koronavirüs ile ilgili bazı temel veriler için talepte bulunduğu ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü heyetinin, koronavirüsün kökenini anlamak için yapılacak araştırmalarda bilimsel tüm hipotezleri masaya yatıracağının altı çizildi.

Çinli bilim insanları ile Dünya Sağlık Örgütü heyeti yarın ilk kez yüze yüze görüşeceği belirtildi.

Görüşme sonrası Dünya Sağlık Örgütü heyetinin Vuhan'da ve çevresinde saha ziyaretlerine başlayacağı ifade edilerek "Heyet hastaneleri, laboratuvarları ve pazar yerlerini ziyaret etmeyi planlıyor. Saha ziyaretleri Vuhan Viroloji Enstitüsü, Huanan pazarı, Vuhan CDC laboratuvarını içerecek." denildi.

Heyetin, Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde koronavirüsün ilk kez ortaya çıktığı süreçte hastalara müdahalede bulunan sağlıkçılar ile koronavirüse yakalanan ilk hastalarla görüşeceği belirtildi.

Çin'e giden Dünya Sağlık Örgütü heyeti, 14 günlük karantina alınmış ve öğleden sonra Vuhan'daki otellerinden dışarı çıkıp bir otobüse binerken görülmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşan Dünya Sağlık Örgütü heyetinin, 14 günlük karantina süreci boyunca Çinli yetkililerle online toplantılar yapacağı belirtilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü heyeti, ocak ayı başında Çin'e gitmiş fakat Pekin yönetiminin geçerli vizeler alınmadığı uyarısı sonrası geri dönmek durumunda kalmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.