DSÖ'den flaş açıklama: Koronavirüsün kökenine ilişkin tüm hipotezler hala masada

DSÖ'den flaş açıklama: Koronavirüsün kökenine ilişkin tüm hipotezler hala masada

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada koronavirüsün kökenine ilişkin tüm hipotezlerin hala masada olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla yapılan basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İlk kez Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılarak ölümlere neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kökenlerini araştırmak için Vuhan’a heyet gönderen Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Dr. Ghebreyesus, Vuhan'daki saha çalışmalarına ilişkin konuştu. Ghebreyesus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu, çok zor koşullarda çok önemli bir bilimsel çalışma oldu." ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü heyetinin koronavirüsün kökeni ile ilgili Çin'de yaptığı çalışmaları özetleyen bir raporun gelecek hafta yayımlanacağını ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Dr. Ghebreyesus koronavirüsün kökeni ile ilgili bazı hipotezlerin çürütüldüğüne dair görüşler ileri sürüldüğünü ifade etti.

Ghebreyesus, "Heyetin bazı üyeleriyle konuştuktan sonra, tüm hipotezlerin açık kaldığını ve daha fazla analiz ve çalışmaya gereksinim olduğunu teyit etmek isterim." dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bilim heyetinin Çin'deki araştırmalarında tüm sorulara cevap bulamayacağını ifade ettiklerini hatırlatarak, bununla beraber koronavirüsün kökenini anlamaya yaklaştıran önemli bilgiler edinildiğini de belirtti.

Ghebreyesus, "Misyon, salgının ilk günlerini daha iyi anlamayı başardı ve daha fazla analiz ve araştırma için alanlar belirledi." dedi ve heyete çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Dünya Sağlık Örgütü Gıda Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek da konuya ilişkin açıklamada bulundu.

"BİRÇOK YÖNDEN VAKANIN BAŞLANGICI HAKKINDA PEK ÇOK YENİ BİLGİYE SAHİBİZ"

Embarek, koronavirüsün kökenlerini araştırmak için Çin'in Vuhan kentinde yaptıkları saha çalışmaları ile ilgili, "Başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Birçok yönden vakanın başlangıcı hakkında pek çok yeni bilgiye sahibiz." ifadelerini kullandı.

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde yapılan saha çalışmaları üzerine değerlendirmelerde bulunan Danimarkalı uzman Embarek, "Aralık 2019'da neler olduğunu çok çok daha iyi anlıyoruz." dedi.

ABD'NİN TEPKİSİ ÇEKEN AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI

Dünya Sağlık Örgütü bilim heyeti Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşmuştu

Dünya Sağlık Örgütü Gıda Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek, Dünya Sağlık Örgütü heyetinin Çin'deki çalışmalarının sona ermesi sonrası 9 Şubat'ta Amerika Birleşik Devletleri'nin tepkisini çeken açıklamalarda bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Gıda Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek, koronavirüsün aracı türler vasıtasıyla insanlara geçme olasılığının yüksek bir ihtimal olduğunu ama daha fazla spesifik çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söylemişti.

Embarek virüsün Çin'deki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını söylemiş ve dondurulmuş gıda ve ürün ticareti yoluyla bulaşmasının ihtimaller arasında olduğunu vurgulamıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de bunun üzerine koronavirüsün "Vuhan'daki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin olmadığını" beyan eden DSÖ uzmanının raporunu yakından inceleyeceklerini ancak kendi bağımsız verilerini toplayıp sonuca varmak istediklerini söylemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.