DSÖ'den flaş açıklama: Vaka ve ölümler 6 haftadır artıyor!

DSÖ'den flaş açıklama: Vaka ve ölümler 6 haftadır artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove yaptığı açıklamada koronavirüs kaynaklı can kayıpları ile vakalarda küresel çapta art arda 6 haftadır bir artış söz konusu olduğunu belirtti.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılarak ölümlere neden olan ve İngiltere, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerde farklı mutasyonları görülen yeni tip koronavirüse ilişkin önemli açıklmalarda bulundu. Ghebreyesus, 194 ülke ve ekonomide koronavirüs aşısı uygulamalarının başladığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 26 ülkede hala aşılama yapılamadığını vurguladı. Ghebreyesus; söz konusu ülkelerin 7'sine aşıların ulaştığını, 5'inin de birkaç gün içinde aşıları alacağını ifade etti.

Koronavirüs Aşıları Küresel Erişim Programı kapsamında ise  son 6 haftada 100'den fazla ülkeye 38 milyon doz koronavirüs aşısı gönderdiklerini ifade eden  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus mart ayı sonuna kadar ülkelere 100 milyon doz dağıtmayı planladıklarını bir kez daha yineledi.

Ghebreyesus koronavirüs aşı arzındaki belirgin düşüş sebebiyle sadece 38 milyon doz dağıtabildiklerini ifade etti. Ghebreyesus, bu hedefe nisan veya mayıs ayı içinde ulaşmayı umduklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm uyarılarına karşın birçok ülkenin sağlık çalışanları ve risk altındaki tüm grupları kapsayacak kadar yeterli aşıya sahip olmadığını söyledi.

Ghebreyesus açıklamasında "Aşıların küresel dağılımında şok edici bir dengesizlik var. Dünya çapında 700 milyondan fazla aşı dozu uygulandı. ancak bunların yüzde 87'den fazlası yüksek gelirli veya üst orta gelirli ülkelere gitti. Düşük gelirli ülkeler ise (üretilen aşıların) sadece yüzde 0,2'sini aldı." ifadelerini kullandı.

Yüksek gelirli ülkelerde ortalama olarak her dört kişiden birinin aşı olduğunu, buna karşın düşük gelirli ülkelerde ise sadece her 500 kişiden 1'inin koronavirüs aşısı olabildiğini söyleyen Ghebreyesus, konuya ilişkin olarak, "Şunu tekrar edeyim; dörtte 1'e karşı 500'de bir." ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove yaptığı açıklamada koronavirüs kaynaklı can kayıpları ile vakalarda küresel çapta art arda 6 haftadır bir artış söz konusu olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.