DSÖ'den SinoVac'ın koronavirüs aşısı ile ilgili açıklama!

DSÖ'den SinoVac'ın koronavirüs aşısı ile ilgili açıklama!

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, yaptığı açıklamada "Bir dizi farklı gruptan bir dizi farklı aşıyı inceliyoruz. Çin aşılarının üreticileri ile temas halindeyiz" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde gerçekleştiriken basın toplantısında, basın mensuplarının dünyadaki konoronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili sorularını yanıtlayan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, SinoVac'ın aşısına ilişkin yöneltilen soruya da cevap verdi.

Türkiye'nin ay sonundan itibaren uygulamayı planladığı SinoVac'ın aşısına ilişkin konuşan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, "Bir dizi farklı gruptan bir dizi farklı aşıyı inceliyoruz. Çin aşılarının üreticileri ve dünyanın dört bir yanındaki aşı geliştiricilerin üreticileri ile temas halindeyiz." dedi.

Koronavirüs aşılarının kullanımı konusunda her ülkenin kendi makamlarının karar vereceğinin altını çizen Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, "Ancak insanlar çok endişeli olmamalı. Unutmayın, aynı anda çevrimiçi olarak gelen birkaç aşı adayı var. Dolayısıyla bir aşı belirli kişiler için uygun olmayabilir, ancak kendinize uygun başka bir aşı da bulabilirsiniz." dedi.

"DSÖ, BİR ONAY MAKAMI DEĞİL"

Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüs aşılarını yalnızca incelediğini, bir onay makamı olmadığı ifade eden Harris, koronavirüs aşılarına yalnızca ülkelerdeki aşı düzenlemelerini yapan makamların onay verebileceğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, dünyada halen 200'ün üzerinde koronavirüs aşısının geliştirildiğini belirterek, bunların 11-12'sinin Faz-3'ün son aşamasında olduğu bilgisini paylaştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı yapılan aşı çalışmalarında veri ve bilgilerin her gün değiştiğini vurgulayan Harris, Dünya Sağlık Örgütü olarak öncelikle aşıların güvenliğine baktıklarını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, örgütün henüz herhangi bir aşı için acil kullanım izni vermediğini de ifade etti.

SİNOVAC AŞISI İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

SinoVac'ın ürettiği inaktif yani "ölü virüs aşısı", en erken Faz-3 safhasına geçen aşı olarak biliniyor ve güvenilirliğiyle dikkat çekiyor.

SinoVac'ın uzun vadeli yan etkilerinin ne olduğu bilinen ve geçmişten bu yana uygulanan yöntemle hazırlandığı biliniyor. Aşı etkinliğiyle de ön plana çıkıyor.

Aralık ve Ocak ayı içinde gönderilmesi planlanan 20 milyon doz SinoVac aşısının ilk partisi olan 3 milyon doz, 3-4 gün içinde Türkiye'de olacak.

Türkiye'ye gelecek olan SinoVac aşısı, 2 hafta boyunca Halk Sağlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun laboratuvarlarında güvenlik testlerine tabi tutulacak.

Bu incelemeler sonucunda yapılan güvenilirlik testlerinin olumlu sonuç vermesi sonrası Faz-3 sonuçlarının açıklanmasını takiben veriler, İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu tarafından değerlendirilecek ve Türkiye standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek.

Bu aşamaların ardından başlanacak SinoVac aşısı, ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak.

Koronavirüs aşısı öncelik sıralamasına göre 4 aşamada yapılacak.

Birinci basamak; sağlık hizmetleri dahil olmak üzere aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, eczaneler, sağlık kuruluşları ve hastaneler olmak üzere geniş bir yelpazede uygulanacak. 14-21 gün arayla iki doz halinde yapılacak aşı, ücretsiz olarak yapılacak.

ZORUNLU TUTULMAYACAK

Şimdilik zorunlu tutulmayacak aşı için vatandaşlar ikna edilerek kitlesel aşılama yoluna gidilecek.

18 yaş altı ve gebeler ile 4-6 ay içinde Kovid-19 geçirmiş kişiler için aşılama bu aşamada düşünülmüyor. 18 yaş altı için, aşının Faz-3 uygulamalarının sonuçları beklenecek.

Aşı yaptıranlar, sisteme aşıyı yapan sağlık kuruluşu tarafından kaydedilecek. Böylece, test sonuçları ve temaslılarda olduğu gibi aşılı vatandaşlar da merkezi veri tabanından, HES kodu ve e-Nabız aracılığıyla takip edilecek.

Aşılamanın öncelikli gruplar dışında kimlere yapılacağı Bilim Kurulunun çalışmasıyla şekillendirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.