Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan 'sokağa çıkma yasağı' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan 'sokağa çıkma yasağı' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 17 Ekim Cumartesi gününden itibaren 21.00-06.00 saatleri arasında Paris ve 8 büyük kentte 4 hafta sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TF1 ve France 2'nin canlı yayın programında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Macron, salgına karşı alınan yeni tedbirleri canlı yayında duyurdu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının endişe verici boyutlara ulaştığını söyleneyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yine de panik yapılmaması gerektiğini belirtti.

SALGINDA İKİNCİ DALGA YAŞANIYOR

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgında ikinci dalganın yaşandığını belirten Macron, koronavirüsün artık her yaş kategorisinde yayıldığını ifade etti. Macron, koronavirüsün herkes için tehlike arz ettiğini vurguladı.

Ülkesi Fransa'da her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını söyleyen Emmanuel Macron, yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk oluştuğunu belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 17 Ekim itibarıyla 21.00-06.00 saatlerinde 4 hafta boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sokağa çıkma yasağına uymayanlara 135 avro para cezası kesileceğini, bu kuralı birkaç kez ihlal edenlere ise 1500 avro para cezası verileceğini söyledi.

Solağa çıkma yasağına ilişkin yaptığı açıklamada vatandaşların sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkılmasına izin verileceğini sözlerine ekleyen Macron, şehirler arası dolaşımın serbest olduğu bilgisini de yer verdi.

Sokağa çıkma yasağı sebebiyle olumsuz etkilenecek bazı sektörlere yardımlarda bulunacaklarını da ifade eden Emmanuel Macron, Fransızların koronavirüs tedbirlerine sıkı şekilde uymasının ve 6'dan fazla kişinin bir araya gelmemesinin önemini vurguladı.

Emmanuel Macron, 2021'in yaz aylarına kadar koronavirüsle birlikte yaşanacağını söyledi.

SAĞLIK ALANINDA YENİDEN OLAĞANÜSTÜ HAL

Fransa'da hükümetin yayımladığı kararnameyle 17 Ekim Cumartesi günü sağlık alanında tekrar olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karar verildi.

Olağanüstü hal, hükümete ülke genelinde ya da belirli bölgelerde bazı özgürlükleri kısıtlama, gerek görülen her türlü mal varlıklarına ve hizmetlere el koyma yetkisi veriyor. Olağanüstü hal kapsamında yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınından etkilenen şirketlere mali yardım da yapılıyor.

Fransa'da Mart ayında sağlık alanında 2 ay süreliğine OHAL ilan edilmişti.

Fransa'da, 10 Ekim Cumartesi günü kayıtlara geçen 26 bin 896 koronavirüs vakasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcından bu zamana ülkede ve Avrupa'da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum