Göz kızarıklığı nedir?

Göz kızarıklığı nedir?

Göz kızarıklığı, beyaz yüzey üzerinde kanlanma biçiminde kendisini gösterir. Göz kızarıklığı, kılcal damarlarda tahriş yaşanması veya bir göz hastalığının sebep olmasıyla da meydana gelme ihtimali mevcuttur.

Göz kızarıklığı, beyaz yüzey üzerinde kanlanma biçiminde kendisini gösterir. Göz kızarıklığı, kılcal damarlarda tahriş yaşanması veya bir göz hastalığının sebep olmasıyla da meydana gelme ihtimali mevcuttur. Göz kızarıklığı sürekli oluşuyorsa bu durumun ihmal edilmemesi gerekir. Sebebin ne olduğunun önemi yoktur ve kesinlikle bir göz doktoruna başvurarak muayene olmak önemle dile getiriliyor. Bazı zamanlarda gözü aşırı ovalamak, göze bir cismin kaçması kirpik, polen, duman, bazı alerjik rahatsızlıklar, göz nezlesi, göz tansiyonu, gözün kuruması, haddinden çok kitap okumak, bilgisayar ya da mikroskop ile gözü fazla yormak, yüksek tansiyon değeri gibi muhtemel sebepler göz kızarıklığının ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Göz kızarıklığı şayet her iki gözde de ortaya çıkıyorsa direkt olarak bir hastalık sebebi olacağından dolayı hiç beklemeden bir hekime gidilmelidir. Bazı durumlarda ise aşırı stres de gözlerin içerisinde kanlanma yaşanmasına ve kızarma durumlarına sebep olabilir. Gözlerin mikroba maruz kalması göz kızarıklığının oluşmasına sebep olan etkenlerdendir.

Göz kızarıklığının tedavisi

Göz kızarıklığı ilk olarak doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Bu duruma sebep olan etkenin ne olduğu bulunarak ona göre müdahale yapılır. Şayet gözünüze bir şey girdiğini veya yorgunluk kaynaklı olduğunu biliyorsanız kısa süreli göz kızarmaları adına en iyi teknik gözü dinlendirmek olacaktır. Göze bir cisim kaçması veya aldığı darbeden sonra meydana gelmesiyle ç gözü ovalamadan, buz kaplı bir torba ile kompres yapılıp kan dolaşımının düzelmesini sağlamak mümkündür. Mümkün olduğu kadar alerjik rahatsızlıklar ortaya çıkaracak ortamlardan gözü korumak son derece önemlidir. Göze temas eden her türlü eşya temiz olmalıdır. Gözlerin kızarmasına sebep olan kontak lenslerin kullanılması kızarıklık geçene dek durdurulmalıdır. Şayet gözde yaşanan rahatsızlık göz hastalıkları sebebiyle ortaya çıktıysa doktorunuz bu sorunun tespiti ile damla, göz kremi veya bazı tedbirler almanız konusunda sizlere önerilerini iletecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.