Grip Aşısı Nedir?

Grip Aşısı Nedir?

Bilindiği üzere aşı, ilaçlardan farklı bir sağlık terimidir ve tedavi edilme maksadıyla yapılmaz. Aşı hastalıklardan korunmak amacıyla uygulanır.

Bilindiği üzere aşı, ilaçlardan farklı bir sağlık terimidir ve tedavi edilme maksadıyla yapılmaz. Aşı hastalıklardan korunmak amacıyla uygulanır. Grip mikroplarının etkisinin daha az oranda zararlı hale getirilmesi için vücuda yapılan aşı, savunma mekanizmasının etkin şekilde çalışmasına katkı sağlayarak gribe karşı bağışıklığın artmasına yardımcı olur. Grip aşısı yapılan kişilerin bir takım belirtiler ile karşılaşması mümkün olabilir Bu çok az bir ihtimal olsa bile grip aşısı olan kişilerin geçici ateş, hafif derecede öksürük gibi belirtileri olabilir. En fazla mevsim değişimlerinde kendisini gösteren solunum yolu hastalıklarına karşı grip aşısı Eylül ile Mart ayları arasında yaptırılması önerilmektedir. Aşı yapıldıktan yaklaşık olarak 1 ile 2 hafta sonrasında koruma mekanizması kendisini göstereceği için havaların aşırı soğumasını beklemeden grip aşısı olmak önemle tavsiye edilmektedir.

Grip Aşısı Kimler Olmalıdır?

Bütün herkesin grip aşısı yaptırması konusunda bir problem olmadığını söyleyen uzmanlar, özellikle riski yüksek olan insanların grip aşısını yaptırmalarını gerekli görüyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip olmaya başlayan ve bütün kış mevsimini grip olarak yaşayan insanların kesinlikle sonbahara girilirken grip aşısını yaptırmaları önerilir. Mevcutta kronik hastalığı olan insanların bağışıklık sistemleri zayıf düştüğü için çok sık hasta oldukları görülür. Ayrıca bu insanların grip aşısı yaptırıp bağışıklık sistemlerini grip ve nezleye karşı güçlendirmeleri tavsiye edilmektedir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, kesinlikle grip aşısı olması gereken insanlar şunlardır:

- Kalp hastası olan kişiler

- Akciğer hastalığı olan kişiler

- Böbrek yetmezliği olan kişiler

- Kanser hastası olan kişiler

- Diyabet hastası olan kişiler

- 5-6 yaşından küçük çocuklar

- Okula başlayan çocuklar

- Hamile kişiler

- Hastane, bakım evi gibi kuruluşlarda çalışan kişiler

- Bağışıklık sistemi güçsüz olan, devamlı olarak grip olan kişiler

- Yıl içerisinde 3 defadan fazla grip olmuş kişiler

- 60 yaş üzerindeki kişiler

- Ameliyat atlatmış kişiler

Yukarıda saymış olduğumuz insanların enfeksiyon kapması halinde normal ve sağlıklı kişilere nazaran daha büyük ve ciddi belirtileri olacağı için kesinlikle grip aşısı olmaları kendilerini koruma altına alarak doktor tarafından destek almaları gerekir. Grip aşısı olan insanlarda gribe yakalanma oranı %60 düştüğü görülür. Aşı olan insanların 7 ile 8 aya dek gripten korundukları görülmüştür. Fakat 1 yaşından ufak bebekler ve hamileliğin ilk 3-4 ayını yaşayan insanlarda herhangi bir yan etki olmaması için grip aşısı yapılması tavsiye edilmez. 

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Grip aşısı etkisini 2 hafta sonra göstermeye başlar. Bu sebeple grip aşısı yaptırmak için erken davranmak önemlidir. Gribe yakalanmadan önce grip aşısı yapmak gerekir. Bu yüzden gribin yaygınlaşmaya başladığı mevsim geçişlerinde grip aşısı olunmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.