Haftada Bir Defa Çikolata Yemek Sağlık Açısından Yarar Sağlıyor

Haftada Bir Defa Çikolata Yemek Sağlık Açısından Yarar Sağlıyor

Çikolata insanların mutlu olmasını sağlayan faydasıyla biliniyor. Ayrıca kalp sağlığı açısından da faydalı olduğu açıklandı.

Çikolata insanların mutlu olmasını sağlayan faydasıyla biliniyor. Ayrıca kalp sağlığı açısından da faydalı olduğu açıklandı. ABD' ye bağlı Houston şehrinde Baylor Tıp Okulunda görevli olarak çalışan bilim adamları tarafından yapılan çalışmada, haftada en az 1 defa çikolata yemenin kalp damarlarının sağlıklı kalmasını sağladığı ortaya çıktı. Yapılan çalışmaya ait sonuçları, "European Journal of Preventive Cardiology" dergisinin yeni sayısında paylaşılan çalışma dahilinde, son 50 senede çikolata tüketimi sonucunda koroner arter hastalık arasında bulunan bağlantı üzerinde çalışan 6 geçmiş araştırma değerlendirmeye alındı. Toplamda 336 bin 289 kişinin katılımıyla yapılan çikolata tüketmeye ilişkin bilgi verilen bu araştırmalarda, 9 senede 14 bin kişiden 43 tanesinin koroner arter hastalığına yakalandığı, 4 bin 667 kişinin ise kalp krizi geçirdiğine rastlandı.

Koroner Hastalığında Düşüş Görüldü

Uzmanlar, hafta bazında en az 1 defa çikolata yenmesini, daha uzun sürelerle çikolata tüketen kişilere oranla koroner arter hastalık riski göz önüne alındığında yüzde 8'lik düşüş olduğunu ispatladı.

Araştırmada yer alan Doktor Chayakrit Krittanawong, araştırmanın, çikolatanın kalp damarlarındaki sağlıklı yapıyı koruduğunu ve bu duruma yardımcı olduğunu gördüklerini aktardı. Doktor Chayakrit, geçmiş dönemlerde klinik çalışmalar, çikolatanın tansiyon ve damar zarları için faydalı olduğunu ortaya çıkardığını ifade etti. Son olarak Doktor Chayakrit, çikolatanın, enflamasyonu azaltma özelliğinin yanı sıra iyi kolesterolü de yükseltme özelliğine sahip flavanoid, metilksantin, polifenoller ve stearik asit benzeri kalp sağlığına faydalı olan besinleri kapsadığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.