İshal neden olur ve nasıl geçer?

İshal neden olur ve nasıl geçer?

Uzun süre devam eden ishal olayı vücudumuzda su kaybının meydana gelmesine bağlı olarak daha büyük sorunların oluşmasına sebep olabilir.

Uzun süre devam eden ishal olayı vücudumuzda su kaybının meydana gelmesine bağlı olarak daha büyük sorunların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle bu konu hakkında dikkatli olmak ve bu duruma göre uzun süren zamanlarda da kesinlikle bir doktora  görünmek yerinde bir tercih olacaktır. Gün içinde en az 3 defa sulu şekilde dışkı olursa ishal durumundan söz etmek gerekir. Bu olay en çok çocuklarda görülür ve hiç durmadan bir doktora götürmek gerekmektedir. Çünkü çocukların bağışıklık sisteminin daha güçsüz olduğu bilinir. Çocuğun İshal olmasıyla beraber en önemli alınması gereken önlem bol sıvı ve su tüketmek olacaktır. Vücutta yer alan tuz ve su kaybı fazla olacağından dolayı bol su tüketmek gerekmektedir. Taze sıkılan meyve suları da tüketmek bu duruma fayda sağlar. İshal olunan zamanlarda süt ve sütten yapılmış ürünleri, kafeinli içecekleri, şekerli gıdaları ve alkol bazlı şeyler tüketmemek gerekir. Bu saydıklarımız ishali daha kötü hale getirecek bir ortam oluşturabilir. Yoğurt tüketmek iyi gelebilir fakat içerisinde yağın az olmasına dikkat etmek gereklidir. Diğer bir taraftan bebek ve çocuklarda su kaybının meydana gelmemesi için sık sık az az da olsa su içirilmesi gerekir. Eczanelerde yer alan oral rehidratasyon çözeltileri kullanılabilir. Fazla su ve tuz kaybı yaşanmaması için alınabilir. Fakat çocuklar üzerinde bu ürünün kullanımı doktor tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır.

, Yoğurtlar İshal Tedavisinde Önemli Yer Tutuyor

Prebiyotik yoğurtların ishali geçirmesi açısından çok büyük faydası vardır. Bakterilerin temizlenmesi için fayda sağlar. İshali kesecek olan ilaçlar yalnızca doktor tavsiyesi yapıldığı zaman kullanılmalıdır. Haşlanmış gıdaları yemek, pirinç lapası, haşlama patates, elma püresi, muz, yağsız çorba gibi yiyecekler ishal varken tercih edilmelidir. Çocuklar için ise katı gıdalar su kaybı ortadan kalkmadan verilmemelidir. Lif bulunduran gıdaları tüketmemek gerekir. İshal geçinceye kadar beslenme konusunda dikkatli olmak, bu duruma özen göstermek ve zararı olacak besinlerden yememek, ardından da iyi bir diyet uygulayarak tedaviye devam etmek gerekir. Şayet ishal bu diyetler dahilinde hala geçmemiş ise sebep olan faktörün ne olduğunu tespit etmek için kesinlikle doktor kontrolüne başvurmak ve doğru tedaviyi sağlamak gereklidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.