İspanya'da yapılan araştırmadan şaşırtıcı sonuçlar: İnek sütü, Kovid-19'dan koruyor!

İspanya'da yapılan araştırmadan şaşırtıcı sonuçlar: İnek sütü, Kovid-19'dan koruyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında, bilim insanlarının çalışmaları devam ederken İspanya'da yürütülen bir çalışmada, inek sütünün Kovid-19'a karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek virüsten koruduğu ortaya çıktı.

Çin'in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, küresel çapta uygulanan aşı sayısı, 2 milyar dozu aştı. Bir yılı aşkın süredir yürütülen aşı ve ilaç yapım çalışmaları dahilinde, İspanya'da yapılan bir çalışmadan ortaya çıkan sonuçlar ise herkesi şaşırttı. Hastalığın seyrini hafifletecek yeni tedavi yolları arayan bilim insanları, inek sütünün çapraz bağışıklık sağlayarak insanları Kovid-19'dan koruyacağını ortaya koydu.

SÜTTEKİ ÇAPRAZ BAĞIŞIKLIK MUCİZESİ

İspanya’da yer alan Ulusal Cordaba Üniversitesi Hayvan Sağlığı Departmanı’nda yürütülen çalışmada, enfeksiyonlara karşı yüksek derecede koruyuculuğu olduğu bilinen inek sütünün Kovid-19 üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde “Frontiers in Immunology” dergisinde yayımlanan makaleye açıklamalarda bulunan, araştırmanın baş yazarlarından Mari Carmen Borge, çapraz bağışıklık sayesinde sütün, Kovid-19'a karşı koruma sağladığını ifade etti.

screenshot-3.png

'TAM VEYA KISMİ BLOKE EDİCİ ETKİYE SAHİP'

Aşılanan hayvanın sığır koronavirüsüne karşı oluşturduğu bağışıklık hücrelerinin, CKvid-19'a neden olan SARS-CoV-2 gibi diğer koronavirüsler üzerinde de etkisi olduğunu belirten Borgenin yanı sıra, projenin baş araştırmacısı Antonio Arenas da inek sütünün etkinliğini açıklamak için büyükbaş hayvanları enfekte eden bovine koronavirüs (BCoV) ve Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2 arasındaki benzerlikten bahsetti.

screenshot-4.png 

Her iki koronavirüste de benzer olan çok sayıda yüksek oranda korunmuş yapı bulunduğunu söyleyen Arenas, her ikisinin de beta koronavirüs cinsine ait olduğunu, dolayısıyla inek sütünün SARS-CoV-2'ye karşı tam veya kısmi bloke edici etkiye sahip olabileceğini ifade etti.

screenshot-14.png

300'DEN FAZLA KİŞİDE DENENDİ

Aşılanmamış veya aşılandığı halde bağışıklık geliştirmemiş kişilerde, ineklerde oluşan antikorların, sütleri aracılığıyla koronavirüsün nötralize edilebileceğini kanıtlayan araştırmacılar, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve sistemin farklı bağışıklık yolları yoluyla enfeksiyonu kontrol etmesine yardımcı olacak yüksek düzeyde antikor içeren bir süt ürünü üretmeyi hedeflediklerini de açıkladı. Buna göre daha önce BCoV aşıları ile aşılanan büyükbaş hayvanların sütlerinin 300'den fazla kişi üzerinde denendiği ve söz konusu kişilerin hiçbirisinde ciddi Kovid-19 hastalığının tespit edilmediği belirtildi. 

screenshot-15.png

DOĞAL BİR KAYNAK

Araştırmacılar, ayrıca ürün piyasaya çıkar çıkmaz gözlemsel bir test yapılacağını belirterek, her halükarda sağlığa zararlı olmayacak ve insanlara belirli bir düzeyde bağışıklık sağlayan doğal bir kaynak elde edileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.