Karadeniz hamsisi neden çok lezzetlidir?

Karadeniz hamsisi neden çok lezzetlidir?

Deniz ürünlerinden hamsi sofralarımızın vazgeçilmez gıda maddesidir . Özellikle de Karadeniz hamsisinin lezzeti bir başkadır. Peki, Karadeniz hamsisi diğer deniz hamsilerin den neden daha lezzetlidir? Sizler için araştırdık.

Türkiye, üç bir tarafıyla denizle çevrili olmasıyla, deniz ürünleri açısından zengin bir bölgede. Ülkemizin kuzeyi Karadeniz, batısı Marmara ve  ege Güneyi ise Akdeniz ile çevreli.  Bu denizlerde binlerce balık türü yaşamakta. Bu balıklardan bir tanesi de hamsi balığı. Hamsi balığı ülkemizin üç tarafında olan denizlerde  bulunmakta, özellikle Karadeniz, Marmara ve Ege'de bolca bulunmakta.  Kış ayları gelince deniz sıcaklık seviyesi düşünce sürüler halinde gelmekteler. 
Hamsi sezonu açıldığında balık tezgahlarında Karadeniz hamsisinin alıcısı ve değeri çok farklıdır. En çok Karadeniz hamsisi aranır ve alınır.  Bununda sebebi Karadeniz hamsisinin diğer deniz hamsilerin den daha lezzetli olmasındandır.

2-002.jpg
 Karadeniz hamsisi diğer denizdeki hamsilerden neden daha çok lezzetlidir?


Uzmanla yaptığı açıklamalara göre, hamsi kış aylarında soğuk denizlerde daha çok gözükür, soğuk denizdeki hamside daha çok lezzetli olur. Bunun en önemli sebeplerinden biri tanesi, soğuk denizlerdeki hamsi kendisini korumak için üzerindeki deride yağ tabakaları oluştururlar, oluşan bu yağ tabakası hamsiye lezzet verir. Karadeniz deki hamsinin diğer denizlerdeki hamsiden daha lezzetli olmasının bir diğer sebebi ise, Karadenizîn su tuz oranının diğer deniz tuz oranlarından daha az olmasıdır.

TR Haber1 özel haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.