Korona salgınında erkekler kadınlara göre neden daha çok etkilendi? Uzman isim nedenlerini saydı

Korona salgınında erkekler kadınlara göre neden daha çok etkilendi? Uzman isim nedenlerini saydı

Koronavirüs salgınında erkekler, kadınlara göre daha çok hayatını kaybederken bu durumu Prof. Dr. Osman Müftüoğlu sebepleri ile açıkladı.

Koronavirüs pandemisi ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da sürüyor. Salgın nedeniyle dünya  1 milyon 891 bin 700 kişi hayatını kaybederken erkeklerin çoğunluk oluşturması ise dikkat çekiyor. Salgının başlangıcından bu yana vatandaşları salgına karşı bilgilendiren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu "Pandemiden erkekler neden daha çok etkilendi? " başlıklı yazısında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Neden erkeklerin daha çok hayatını kaybettiğini açıkladı.

Osman Müftüoğlu, kadınların bağışıklık sisteminin erkeklere göre güçlü olduğunu ifade ediyor. Öte yandan  hastalığın uzamış şekli kabul edilen “Long COVID-19”a da erkeklerde daha sık rastlandığı görülüyor. Mütftüoğlu, erkeklerin kadınlara göre daha çok hayatını kaybetmesini diğer bir neden olarak erkeklerin maske ve mesafe konusuna uymada dikkatsiz ve daha rahat davranmasına bağladı. 

Müftüoğlu," Diğer taraftan, hastalığın seyrini ağırlaştıran ve ölüm olasılığını arttıran diyabet, hipertansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklara erkeklerde daha sık rastlanması da önemli bir belirleyici" diye yazdı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.