Koronavirüs aşısının Türkiye'deki denemeleri başladı

Koronavirüs aşısının Türkiye'deki denemeleri başladı

Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği Coronavac isimli koronavirüs aşısının üçüncü faz denemeleri Türkiye'de başladı.

Koronavirüs salgının çıkış noktası olan Çin'deki Sinovac firması tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 3.faz denemeleri sürüyor. Endonezya ve Brezilya'nın ardından denemeler Türkiye'deki gönüllüler üzerinde başladı. Aşının ilk dozu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sağlık çalışanlarına yapıldı. 

Aşı çalışmalarına ilişkin yapan Koronavirüs Bilim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, çalışmalara katkıda bulundukları için mutlu olduklarını belirterek,"Aşı geliştirmek kolay bir şey değil. Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarını aşıyı geliştiren firmalar kendi ülkelerinde yaptılar. Ama Faz 3'ün hızla tamamlanması lazım. Çünkü dünyanın bu aşıya ihtiyacı var. Ve bu nedenle de bu işi yapma kapasitesi olan ülkelerle işbirliği yapılıyor. Türkiye'nin de bu ülkelerden biri olması bizi mutlu ediyor. " dedi.

Koronavirüs aşısının Türkiye'deki denemeleri başladı

Sinovac tarafından üretilen aşının tam virüs aşısı olduğunu kaydeden Serhat Ünal," Diğer 9-10 ülke ile beraber, kaldı ki onlardan bazıları bizden önce başladılar ve bugüne kadar dünyada bu aşının Faz 3 basamağında en az 10 bin kişide denenmiş durumda. Türkiye de bu insani gelişim programına katkıda bulunacak ve sadece Hacettepe değil, 25 merkezde bugünden itibaren öncelikle gönüllü sağlık personeli, sonra diğer vatandaşlarımız olmak üzere Faz 3 çalışması başlayacak" diye konuştu.

"YAKINDA BİZ DE HAYVAN ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ"

Hacettepe Üniversitesinin çalışmalarını yürüttüğü koronavirüs aşına ilişkin de bilgi veren Ünal, şu anda 13 aşı çalışması adayını olduğunu belirterek,"Yakında biz de hayvan çalışmalarına geçeceğiz. Tabii aşı çalışmaları başladığı anda dünyanın bazı ülkeleri daha avantajlı konuma geliyor. Çünkü bu ülkelerin daha önce buna benzer aşıları üreten yerleri vardı. Zaten üretiyorlardı. Bir kısmı da bu nasıl SARS Cov 2, onlar SARS Cov 1 ve MERS aşısını geliştirmek üzere çalışmalar yapmakta, yapmış olan merkezlerdi. Onlar bu yarışta şu anda biraz daha önde gibi. Ama peşinden kendi aşılarımız ile ilgili çalışmalar da gelecektir" diye konuşarak aşı müjdesi verdi.

Koronavirüs aşısının Türkiye'deki denemeleri başladı

"ÇİN'DE ACİL KULLANIM İÇİN ONAY ALDIK"

Sinovac Biotech CEO'su Helen Yang, koronavirüs aşısının geliştirilmesine Ocak ayında başladıklarını belirterek, Faz1 ve Faz2 çalışmalarını Çin'de tamamladıklarını kaydetti. Üçüncü gaz çalışmalarının sürdürüğünü kaydeden Yang," İlk Faz 3 çalışması Brezilya'da başladı. Şu ana kadar birkaç bin gönüllü aşılandı. Başka bir Faz 3 çalışmasını da Endonezya'da başlattık. Orada da birkaç yüz gönüllüye aşı adayı uygulandı. Faz 3 çalışmaları devam ediyor. Bununla dört gözle sonuçları bekliyoruz. Bunun yanı sıra Çin'de acil kullanım için onay aldık. Gönüllülerin yanı sıra on binlerce Çinli acil kullanım kapsamında bu aşıyı yaptırdı. Şu ana kadar bu aşının güvenlik profilinin çok iyi olduğunu gözlemledik" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.