Koronavirüs hastalarında psikolojik rahatsızlıklara rastlanıldı

Koronavirüs hastalarında psikolojik rahatsızlıklara rastlanıldı

İtalyan bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre koronavirüs insanların akıl sağlıklarına da oldukça olumsuz sonuçlar meydana getiriyor.

İtalyan bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre koronavirüs insanların akıl sağlıklarına da oldukça olumsuz sonuçlar meydana getiriyor. İtalya'nın Milano kentinde bulunan San Raffaele Hastanesi'nde görevli olarak yer alan doktorlar, koronavirüs tedavisinde olan 402 kişiyi, taburcu ederek ardından da yakın markaja aldı. 265'i erkeklerden oluşan, 137'si kadınlardan oluşan bu kişiler, evlerine gönderdikten bir ay sonrasında tekrar muayene edilerek sağlık kontrolleri yapıldı. Yapılan inceleme sonucunda bu insanların yarısından çoğunda en az bir psikolojik rahatsızlık olduğu sonucuna varıldı. vakaların yüzde 2'lik kısmında travma sonrası stres bozuklukları, yüzde 31'lik kısmında depresyon hali, yüzde 4.2'lik kısmında kısanksiyete, yüzde 40'lık kısmında uykusuzluk hali, yüzde 20'lik kısımda da saplantı bozukluğu görüldü.

Hastaneye Yatırıldıktan Sonra Psikolojik Olarak Sorunlar Gözlemlendi

Yapılan bu çalışma ile ilgili olarak bilgiler paylaşan hastanenin Psikiyatri ve Klinik Psikobiyoloji Araştırma Birimi Grup Lideri Profesör Francesco Benedetti bu konu hakkında, hastalarda oluşan bu ruhsal sorunun, bağışıklık sisteminin işleyişinde meydana gelen farklılıklara bağladıklarını ifade etti. Yapılan araştırma sonucunun ortaya çıkardığı diğer bir tanı ise hastaneye yatırıldıktan sonra tedavi altına alınmış olan koronavirüs enfeksiyonu vakalarında beliren psikolojik sorunların hastaneye yatırılmadıklarından öncesinde, evlerinde tedavileri yapılan hastalara nazaran daha sakin seyretmesi. Bununla beraber virüs sebebiyle yaşanılan sosyal tecrit, başkalarına bulaştırma endişesi, 'koronalı' damgası yeme de hastalarda utanç duygusunun ortaya çıkmasıyla beraber yüksek oranda strese sokabiliyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.