Koronavirüs sivrisinekle bulaşır mı? Uzman isim yanıtladı!

Koronavirüs sivrisinekle bulaşır mı? Uzman isim yanıtladı!

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Çetin, sivrisineklerin koronavirüs taşıyıp taşıyamayacağı konusuna ilişkin açıklamada bulundu.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Çetin, Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ortaya çıkacak sivrisineklerin koronavirüs hastalarından kan emip hastalığı yayabilecekleri endişesine açıklık getirdi.

Sivrisineklerin koronavirüsü yayıp yaymayacağına ilişkin yurt dışında araştırmalar yapıldığını ifade eden Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Çetin yapılan çalışmaları incelediğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Hüseyin Çetin, yayımlanan makalelere göre yapılan testlerde böyle bir virüs yayılımının söz konusu olmadığını ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Çetin, yurt dışındaki çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Çetin açıklamasında “Yapılan çalışmada iki farklı sivrisinek türünü koronavirüs bulaşmış kanla beslediler. Besleme sonucunda virüsü sivrisineklerin taşımadığı hatta yumurtalarına da aktarmadıkları kanıtlandı. 10 günlük bir çalışmaydı bu ve önemli bir dergide de yayımlandı" ifadelerine yer verdi..

Diğer bazı canlıların koronavirüsün Kovid-19 dışındaki türlerini taşıdığı ile ilgili bazı araştırmalar olduğunu da ifade ederek şunları söyledi:

“Geçmişte bazı araştırmalar yapıldı. Hamamböcekleri ve karasineklerin Covid-19 değil de diğer koronavirüsleri taşıdığına dair bilimsel yayınlar, araştırmalar var. Covid-19 ile ilgili insanlarımız rahat olabilir. Taşıdıklarına daire kesin bir kanıt yok."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.