Koronavirüsü Etkisiz Hale Getiren Maske Duyuruldu

Koronavirüsü Etkisiz Hale Getiren Maske Duyuruldu

Portekiz'de bazı akademisyenler, bilim merkezleri ve firmaların yapmış oldukları iş birliği ile devam eden çalışmalarda, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) etkisiz hale getirdiğini düşündükleri ilk maskeyi geliştirdiklerini bildirdiler.

Portekiz'de bazı akademisyenler, bilim merkezleri ve firmaların yapmış oldukları iş birliği ile devam eden çalışmalarda, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) etkisiz hale getirdiğini düşündükleri ilk maskeyi geliştirdiklerini bildirdiler. Maskenin Su geçirmez ve yeniden kullanma gibi özellikleri olduğu, farklı katmanları bir araya getiren teknik bir kumaş ile geliştirildiği aktarıldı. Ayrıca maskenin MO isimli Portekiz markası tarafından bütün dünyaya satışının başlandığı ifade edildi. Portekiz'in Lizbon kentindeki Joao Lobo Antunes Moleküler Tıp Enstitüsü tarafından basın ile paylaşılan açıklamalara göre, "MOxATech" olarak anılan ve Nisan ayı itibariyle başlayan ve şu ana kadar satışa sunulan maskenin yapılan birçok testten geçtikten sonra Kovid-19 virüsü üzerinde etkisiz hale getirme özelliği olduğunun olduğu duyuruldu. Enstitüde görevli olarak çalışan ve yapılan testlerin koordine edilmesini sağlayan virolog Pedro Simas, Maske yapımında kullanılan kumaş ile belirli miktarda virüsü içeren bir solüsyonu temas ettirip, belirli sürelerde virüsün etkinliğinin analizinin yapıldığını ifade etti. Ayrıca aktarılan bilgiler neticesinde, maskenin yapımında kullanılan tekstil malzemesinin ve koruyucu ekipmanların, temas edilmesi halinde virüsü etkisiz hale getirme özelliğine sahip olduğu yapılan test ve analizler sonucunda yeni belirlendiği yeni keşfedildiği bildirildi.

50 Defa Yıkansa da Virüsü Etkisiz Hale Getiriyor

Simas, maskenin 50 defa yıkandıktan sonra bile SARS ve Kovid-19'un etkisiz hale gelmesinin devam edeceğini aktardı ve virüsün maske ile temas ettikten sonraki bir saatlik zaman diliminde ise etkisinin yüzde 99 azaldığı gözlemlendiğini dile getirdi. Diğer bir yandan Lizbon'da yer alan ve enstitüden önce Fransa'nın Lille şehrindeki Pasteur Enstitüsü'nün de maske yapımında kullanılan malzemeler hakkında farklı testlerin yapıldığı ve bu maskelerin, H1N1 (Domuz gribi), Korona-type ve Rota virüsleri karşısında da etkili sonuçlar verildiğinin onayının alındığı aktarıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.