Koronavirüsün insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimali var mı? DSÖ'den iddialara ilişkin flaş açıklama

Koronavirüsün insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimali var mı? DSÖ'den iddialara ilişkin flaş açıklama

Koronavirüsün insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimalinin olduğu yönündeki iddiaları doğrulayan Dünya Sağlık Örgütü’nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, yaptığı açıklamada virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkilerini araştırıldığını belirtti.

Çin'in Hubei eyaletine bağlıVuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılarak ölümlere neden olan ve bazı ülkelerde farklı mutasyonları görülen koronavirüs ile mücadele kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları sürüyor. Koronavirüsün insanlar ile hayvanlar arasında yayılıp yayılmadığı, yayılıyorsa da bunun nasıl gerçekleştiği merak konusu olmuştu. Dünya Sağlık Örgütü Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic konuya ilişkin açıklamada bulundu.

KORONAVİRÜS İNSANLARDAN, HAYVANLARA BULAŞABİLİR

Koronavirüsün insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakun köpeklerine, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, diğer hayvanlar üzerindeki etkilerinin ise hala araştırıldığını belirtti.  

"ESAS OLARAK İNSANDAN İNSANA BULAŞMA YOLUYLA YAYILIYOR"

Vujnovic, "Covid-19 esas olarak insandan insana bulaşma yoluyla yayılıyor, fakat Covid-19 zoonotik bir virüs olması nedeniyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor" dedi.

Ara taşıyıcının henüz tanımlanmadığını ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic'in konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın Covid-19 testlerinde pozitif sonuç tespit edildi. Virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkisini inceleme süreci ise devam etmektedir" dedi.

"HAYVANLARLA TEMASI SINIRLANDIRMALILAR"

Dünya Sağlık Örgütü Rusya Temsilcisi Vujnovic, koronavirüs test sonucu pozitif çıkan kişilerin evcil hayvanlarla temasını sınırlamaları gerektiğini ifade etti. Vujnovic "Şu anda koronavirüs hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Covid-19, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Rusya Temsilcisi Vujnovic, diğer potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en duyarlı olduğunu anlamanın önemli olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.