Kovid-19'a karşı nefes egzersizleri

Kovid-19'a karşı nefes egzersizleri

Nefes almanın önemi kadar doğru nefes alıp vermek de önemlidir. Bu anlamda uzmanların da sürekli olarak vurgu yaptığı doğru nefes ile ilgili olarak İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Doç. Dr. Haluk Saçaklı açıklamalarda bulundu.

Hepimiz doğal nefes alarak doğuyoruz fakat 2 yaşından itibaren nefesimiz bozulmaya başlıyor.Hatalı nefes alıp verildiğinde vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılamayacağına vurgu yapan Doç. Dr. Haluk Saçaklı, “Covid-19’a karşı nefes egzersizleri ile korunabilirsiniz” dedi.  

nefes-egzersizi-nedir.jpg DOĞRU NEFES ALMAK ÖNEMLİ

Sadece nefes almak değil doğru nefes almak da bir o kadar önemli. Doğru nefes aldığımızda,vücudumuzda değişim göstermeye başlar. Hastalıklara karşı direncimiz yükselir ve daha pozitif bir bakış açısına sahip oluruz.  

Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde doğru nefesin önemine dikkat çeken uzmanlar, bu konuda açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Bu anlamda uzmanların da sürekli olarak vurgu yaptığı doğru nefes ile ilgili olarak İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Doç. Dr. Haluk Saçaklı, vücudun günde yaklaşık 15-20 milyar ölü hücre kalıntısı taşındığını belirterek, “Vücudun tüm bu yüklerin üstesinden gelebilmesi için, kanın yeterli oksijeni organ ve dokulara taşıması gerekir. Dolayısıyla lenf sistemi de çok iyi çalışacak ki, bu kadar büyük hafriyatı atabilsin. Lenf sisteminin iyi çalışması için iyi bir solunuma gereksinimi vardır. Kanımızın oksijenle yüklenmesi nefes alma ile gerçekleşir. Doğru ve bilinçli nefes alma kanınızın oksijenle yüklenmesini sağlar, ayrıca hem lenf sisteminin hem de kan dolaşımının düzenini sağlar” dedi.   

Doğru nefes alıp verme tekniğini hakkında da bilgi veren Saçaklı sözlerine şöyle devam etti:“Nefesi mümkün olduğunca burundan alıp verin. Burundan nefes almak; daha derin, daha dolu ve kontrol edilebilir solunuma olanak verir. Ağızdan nefes almak; şiddeti yüksek egzersizlerde oksijen azlığının söz konusu olduğu durumlarda alınan oksijeni artırmak için kullanılır. Burun, yabancı maddeleri filtre eden karmaşık ve son derece işlevsel bir organdır. Nefes burun deliklerinden girerken nemlenir ve beden ısısına uygun hale gelir.” 

nefes-1-719x405.jpg "NEFESİN İLK DOLACAĞI YER KARIN BOŞLUĞUDUR"

 Yanlış nefes alışkanlıkları tüm hayatımızı sandığımızdan daha fazla olumsuz etkileyebilir. Çoğu insanın nefesi sadece göğüs kefesi ile soluk borusu arasına sıkıştırdığını ifade eden Saçaklı, “Oysa bu hatalı nefes alıp vermedir. Nefesin yolunu uzatılmalı. Öncelikle nefesin ilk dolacağı yer karın boşluğudur. Karnınızı burundan alacağınız derin bir nefes vasıtasıyla hava ile şişirin. Soluduğunuz havayı diyafram kasını da devreye sokarak göğse, oradan da soluk borusuna kadar gönderin. Havayı soluk borusunda hissedin onun lezzetini alın, 2 saniye tuttuktan sonra, burun yolları açıksa yine burundan nefesi yavaşça vermeye başlayın. Önce omuzlar aşağıya iniyor, sonra göğüs kafesi içe çekiliyor, en sonunda karnınızı iyice içeri çekerek tüm havayı boşaltın” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.