Lens ile suya girilir mi?

Lens ile suya girilir mi?

Devamlı olarak göz sağlığı açısından lens kullanan kişilerin yaz mevsiminde aklına takılan kontakt lens ile denize girmek sakıncalı mıdır sorusu oldukça merak edilen bir konudur.

Devamlı olarak göz sağlığı açısından lens kullanan kişilerin yaz mevsiminde aklına takılan kontakt lens ile denize girmek sakıncalı mıdır sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Peki bu sorunun cevabı aslında nedir? Lens takılı olarak denize ve havuza girilmesi sorun yaratır mı? Kontakt lens kullanmak sağlığımız açısından ve görünüş olarak oldukça yaygın olan bir durum haline gelmeye devam etmektedir. Devamlı olarak gözün zarar görmemesi adına lens kullanan kişilerin yazın merak ettiği en fazla sorulan sorulardan biri kontak lens ile denize girebilir miyim sorusudur. Gözde lens olduğu zamanlarda denize, havuza ve ne denli temiz olsa bile okyanusa girmek büyük oranda göze zarar verir. Suyun içinde yer alan mikroorganizmaların göz ile temas etmesi sonucunda mikrop kapma ihtimali oldukça yüksek olur. Bu sebeple hiçbir uzman doktor gözde lens olduğu zamanlarda suya girmeyi tavsiye etmez. Fakat görme problemi çok yüksek bir noktada ise ve lensi çıkardığınız zaman görme kokusunda oldukça zorlanıyorsanız kaliteli bir yüzücü gözlüğü ile kısa süreli olarak lenslerinizle suya girilmesinde sakınca yoktur.

Yüzücü Gözlüğü Su Geçirmemelidir

Kullanılacak olan yüzücü gözlüğünün su kaçırmaması gerekmektedir. Diğer bir taraftan göz de lens olduğu zaman suya girmek, göz sağlığı açısından gözün zarar görmesinin dışında lensin su içinde düşmesi, göze su kaçması halinde de görme bozukluğuna yol açması ve suda yer alan bakteriler sebebiyle enfeksiyon kapıp görme kaybına yol açabilmektedir. Kesinlikle denize girilmeden önce kullanılan lensleri çıkarmak göz sağlığı açısından büyük bir önemle tavsiye ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.