Moderna'nın mı Pfizer/BionTech aşısının mı yan etkisi daha çok? O araştırma ortaya koydu

Moderna'nın mı Pfizer/BionTech aşısının mı yan etkisi daha çok? O araştırma ortaya koydu

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırma Moderna şirketinin mi yoksa Pfizer/BionTech aşısının mı yan etkisinin daha çok olduğunu ortaya koydu.

Moderna'nın geliştirdiği aşının mı Pfizer/BionTech aşısının mı yan etkisinin daha çok olduğunu tespit etmek için Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin yaptığı araştırmanın sonucu JAMA isimli online dergide yayımlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin araştırmasında, 14 Aralık 2020- 28 Şubat 2021 arasında koronavirüs aşısı yaptıran kişilerde görülen yan etkiler incelendi.

Moderna şirketti tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını yaptıran kişilerin ilk dozdan sonra yüzde 74'ünün yan etki gördüğü raporlandı. Buna karşın, Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısını olan kişilerin ise yüzde 65,4'ü yan etki gördü.

Söz konusu araştırmanın sonucuna göre ikinci dozun ardından ise Moderna'nın geliştirdiği koronavirüs aşısını olanların yüzde 82'si, Pfizer/BioNTech aşısı olanların ise yüzde 68,6'sı yan etki gördü.

Bununla birlikte koronavirüs aşısı olan kişilerin bildirdiği yan etkilerin çoğunluğunun kolda ağrı gibi hafif yan etkiler olduğu da vurgulandı. Bir de ikinci dozu olan kişilerde ateş ve üşüme gibi yan etkilerin daha çok görüldüğü kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.