Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan çarpıcı öneriler! Koronanın nasıl duracağını madde madde açıkladı!

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan çarpıcı öneriler! Koronanın nasıl duracağını madde madde açıkladı!

Koronavirüs salgını devam ederken Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, salgının durdurulması için 5 aşamalı bir plan açıkladı.

Koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyri günden güne ağırlaşmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre 25 Kasım günü 25 bin 351 kişiye Kovid-19 tanısı konurken ağır hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Salgın sürecinse gerek Bakan Koca, gerekse de mesleki bilgisiyle vatandaşlara yol gösteren Prof. Dr. Osman Müftüoğlu koronavirüs salgının kontrol altına alınması için kendi önerilerini köşe yazısında dile getirdi.

Müftüoğlu salgının kontrol altına alınması için şu önerileri yaptı:

"1) Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları cuma akşamı saat 22.00’de başlatılmalı, pazartesi sabahı saat 05.00’e kadar ‘ARALIKSIZ’ sürdürülmelidir. Söz konusu uygulamanın en az 4 hafta art arda uygulanması daha net sonuçlar verecektir.

HAFTA İÇİ KISITLAMA ÖNERİSİ

2) Hafta sonu kısıtlamasına ek olarak hafta içinde de her gün akşam 22.00 ile sabah 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı ısrarla sürdürülmelidir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan çarpıcı öneriler! Koronanın nasıl duracağını madde madde açıkladı!

PAKET SERVİSE DEVAM

3) Toplum içi hareketliliğin kısıtlanması amacıyla halen uygulamada olan “al-götür” veya “gel-götür” benzeri uygulamalar yasaklanmalı, sadece “evlere teslim paket servisler”e izin verilmelidir. Al-götür ve benzeri sistemler maalesef büfe, kafe, restoran ve benzeri yerlerdeki kalabalıklaşmayı arttıran bir faktör haline gelmiştir.

TEST SAYISI ARTIRILMALI

4) Test sayısı daha da arttırılmalı ve bu sayede virüs taşıdığından habersiz kişilerle COVID-19 hastaları daha erken belirlenerek daha hızlı ve etkili bir izolasyon süreci sağlanmalıdır. Test sayısının düşüklüğü hastalığın teşhisinin gecikmesine ve o kişilerin hastalıklarından habersiz olarak virüsü topluma yaymalarına, neticede de vaka sayılarını arttırmalarına yol açmaktadır. Diğer taraftan eğer daha çok sayıda ve hızlı test ile daha fazla hasta veya asemptomatik kişi belirlenebilirse, sadece bu kişiler izole edilecek ve bu sayede sokağa çıkma yasaklarının daha fazla uzaması, gereksiz yere daha fazla insanın işinden gücünden olması önlenebilecektir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'dan çarpıcı öneriler! Koronanın nasıl duracağını madde madde açıkladı!

BÜTÜN VAKA SAYILARI AÇIKLANMALI

5) Günlük vaka/hasta sayıları yanında asemptomatik virüs taşıyıcılarının sayılarına da her akşam açıklanan turkuvaz tabloda süratle yer verilmelidir. Bu değişim hepimize virüsün yaygınlaşma hızını daha net ve açık gösterecek, halkımızı önlemler konusunda daha çok ve çabuk katılımcı olmaya yöneltecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.