Rusya aşı için tahmini tarih paylaştı

Rusya aşı için tahmini tarih paylaştı

Dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan Covid-19 merhaba virüsüne ilişkin olarak aşı çalışması yapan ülkelerden biri olan Rusya'dan sevindirici bir haber geldi.

Dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan Covid-19 merhaba virüsüne ilişkin olarak aşı çalışması yapan ülkelerden biri olan Rusya'dan sevindirici bir haber geldi. Rusya Sağlık Bakanı olarak görev yapan Mihail Muraşko, ülkesinin Covid-19 salgınına karşı yaptığı aşı çalışmalarına ilişkin gazetecilere bilgi aktardı. AA'da paylaşılan habere göre, Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü'nün geliştirmiş olduğu aşının klinik denemelerinde sona gelindiğini ifade eden Muraşko, kayıt prosedürünün yapılması adına belgelerin hazırlandığını söyledi. Muraşko, geliştirilen bu aşının kaydının bitmesinden hemen sonra ilk olarak sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere uygulanarak başlanacağı ifade etti. Ayrıca bu grupların gözlem altında tutulacağını aktardı. Bakan Muraşko, Rusya Sağlık Bakanlığı'nın Ekim ayından başlayarak daha çok toplu aşıl yapmayı planladıklarının da altını çizdi. Vektor Viroloji Enstitüsü'nün üzerinde çalıştığı aşının klinik olarak deneme sürecinde olduğunu söyleyen Muraşko, gelecek 1.5 ile 2 ay içinde 2 aşı adayının daha gönüllülerde denenmesi adına başvuru yapılacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Denemeler 3 Aşamada Yapılıyor

Salgına karşı aşının etkili olduğunun anlaşılması için 3 aşama şeklinde insanlarda test edilmesi gerekmektedir. Klinik denemelere ait ilk testte az gönüllü sağlıklı denekte aşının güvenilir olup olmadığı ve muhtemel yan etkilerin meydana gelip gelmeyeceğine bakılıyor. Ardından ikinci test sürecinde, güvenilirliği doğrulanmış olan aşının etkinlik düzeyi 100'ün üzerinde denekte test edilmektedir. Son olarak üçüncü deneyde ise yine aynı şey, sayısı bini aşan denek üzerinde yenileniyor. Bütün bu testler, aylar ve çoğu kez de yıllar sürüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.