Su Kefiri Nedir? Su Kefirinin Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Su Kefirinin Faydaları Nelerdir?

Fermante bir özelliğe sahip olan kefir, çok eskiden Kafkas halkı tarafından uzun yaşamın sırrı olarak kabul edilmiştir. Suyu mayalama yöntemiyle yapılan kefir, içerisinde yer alan probiyotiklerin yardımıyla hastalıklara karşı mucize etkileri bulundurur.

Fermante bir özelliğe sahip olan kefir, çok eskiden Kafkas halkı tarafından uzun yaşamın sırrı olarak kabul edilmiştir. Suyu mayalama yöntemiyle yapılan kefir, içerisinde yer alan probiyotiklerin yardımıyla hastalıklara karşı mucize etkileri bulundurur. Su kefiri yine bilinen kefire benzer yapılan ve içerisinde bulunan binlerce yararlı bakterinin yardımıyla bağırsak florasını düzene sokan çok yararlı bir besindir. Bakteri, maya ve polisakkaritlerin kümeleştikten sonra oluşturduğu jel, kristal sağlık tanecikleri olmaktadır. Bitkisel özelliğe sahip olması nedeniyle süt kefirine göre farklılık gösteren su kefiri, geleneksel kefirin tam tersine Kafkas değil Meksika kökenli olduğu bilinir. Tatlı bir öz suya sahip olan opuntia türü kaktüsün etrafından simbiyotik içinde olan bakteri ve maya kolonileri ile yapılır. Su kefiri üretilmeyen bir besindir, ortaya çıkan ve çoğaltılması gereken bir besin türüdür. Süt ürünlerini tüketmeyi sevmeyenler için oldukça iyi bir seçenek olması su kefirinin yoğurt gibi içerisinde probiyotik mevcuttur. Bununla beraber laktoz intoleransı var olan kişiler ve veganlar da su kefirini rahat bir şekilde tüketebilir.

Tam Bir Sağlık Deposudur

Yararlı bakterilerin yer aldığı su kefiri gerçekten büyük bir sağlık deposu olarak karşımıza çıkıyor. Su kristallerine benzeyen kefir, su, meyve parçaları ve şeker ilave edilerek 24 ile 48 saat fermente edilme işlemine bırakılır. Bunun ardından ise sağlıklı bir içecek meydana gelir. Şimdi de bol miktarda tüketilen gazlı içeceklere rakip olarak kendisini gösteren su kefiri, mayalandığı zaman laktik asit, ethanol ve karbondioksitli gazlı içecekler gibi form oluşturur. En büyük özelliği büyük miktarda probiyotik kaynağı oluşudur. Probiyotiklerin, kansere karşı büyük oranda önleme etkisi olduğundan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine, bağırsak sağlığından, hastalıklara karşı korunmada büyük katkısı vardır. Su kefiri, ayrıca kanserle mücadele etmede de etkilidir. Su kefiri bağırsaklar ve sindirim sistemine katkı sağlayarak düzene girmesini sağlar. Diğer taraftan kabızlık sorunu olan kişiler için de oldukça yararlıdır. Fermente ürün olmasında dolayı bağışıklık sistemine katkı yapar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.