Testler başarılı olursa aşı 2020 sonunda piyasaya sürülecek

Testler başarılı olursa aşı 2020 sonunda piyasaya sürülecek

Dünyayı sarsan korona virüs için aşı üretmek amacıyla ortak çalışmalar yapan Pfizer ve BioNTech firmaları dünya genelinde Covid-19 aşısı hakkındaki testlere başladıklarını ilan ettiler.

Dünyayı sarsan korona virüs için aşı üretmek amacıyla ortak çalışmalar yapan Pfizer ve BioNTech firmaları dünya genelinde Covid-19 aşısı hakkındaki testlere başladıklarını ilan ettiler. Yapılan testler 120 ülke ve bölgeden 30 bin katılımcı ile yapılacak. Testlerde başarı sağlanırsa 2020 yılının sonunda  iki firmanın geliştirmiş olduğu aşının piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Çin'de başlayarak SARS benzeri olan yeni tip korona virüs salgını bütün dünyayı etkisi altına alan bir pandemi şekline döndü. Dünya genelinde birçok ilaç firması küreselleşen salgına karşı çare olması beklenen Covid-19 aşısını geliştirmek maksadıyla adeta bir yarış haline girmiş konumda. Amerikan ilaç firması Pfizer ile Türk bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olarak yer aldığı Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech uluslararası Covid-19 aşısı denemelerinin başladığını ilan etti. İki firma 120 ülke ve bölgeden 30 bin insanın katılım yapacağı Covid-19 aşısı testlerinin başladığını ifade etti. Yapılan testler sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmesi halinde Pfizer ve BioNTech Ekim ayı içinde lisans başvurusunu yapacak. Firmalardan yapılan açıklamalara göre testler başarılı olursa Covid-19 aşısı 2020 yılının son döneminde piyasaya çıkarılacak.

Aşıya BNT162b2 Adı Verildi

BNT162b2 ismi verilen aşının 2020 yılının son dönemine kadar 100 milyon doz, 2021 yılının son dönemine kadarda 1,3 milyar doz üretilmesi düşünülüyor. Covid-19 salgınında potansiyel aşı geliştiricileri arasında yer alan Moderna Inc. de pazartesi günü itibariyle yaptığı açıklama ile 30 bin katılımcılı testlere başladıklarını ifade etmişti. Dünyada şu anda Covid-19 aşısını geliştirmek amacıyla yapılan yarış gittikçe hız kazanıyor. ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin bütün firmalar ile aşı anlaşması yaptığı biliniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.