The Economist: Kovid-19'dan ölen kişi sayısı 7-13 milyon arası!

The Economist: Kovid-19'dan ölen kişi sayısı 7-13 milyon arası!

Koronavirüs salgınına ilişkin 200'den fazla ülekde araştırma yürüten bİlim insanlarıü Kovid-19 kaynaklı ölümlerin açıklananın çok daha üstünde olduğunu kaydetti. Resmi kayıtlarda 3,4 milyon oalrak açıklanan kaybın gerçekte 7-13 milyon olduğu belirtildi.

The Economist dergisi, dünya genelinde 200'den fazla ülkede yapılan Kovid-19 kaynaklı ölüm oranları araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Araştırmacılar, geliştirilen modelde elde edilen bulguların, açıklanan resmi kayıtların çok daha üstünde olduğunu kaydederken ölü sayılarının, Rusya'da açıklanandan 5, Afirka'da ise 14 kat fazla olduğu kaydedildi. 

RESMİ RAKAM 3,4 MİLYON AMA...

ABD dergisi The Economist, dünyadaki Kovid-19 kaynaklı ölümleri araştırma amacıyla bir model geliştirerek küresel çapta yağılan araştırmayı yayımladı. Buna göre, Mayıs 2021 itibarıyla, salgının başlangıcından bu yana koronavirüs kaynaklı  7,1 ile 12,7 milyon arasında ölüm meydana geldiğini duyuran araştırmacılar, verilerin resmi olarak açıklanan 3,4 milyon ölümden çok daha fazla olduğunu kaydetti.

SAĞLIK SİSTEMİ BASKI OLAN ÜLKELER GİZLİYOR

Araştırmanın sonucuna göre hazırlanan raporda, verilerin eksik kaydedilmesinin gerekçesi olarak, ölen kişilerin ölüm sebebini doğrulamak amacıyla bu kişilere test yapılmaması olarak gösterilirken Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde, sağlık sisteminin baskı altında olması sebebiyle, evde gerçekleşen Kovid kaynaklı ölümlerin resmi rakamlara dahil edilmediği belirtildi. 

"GÜVENİLİR RAKAMLAR SAĞLANAMAMAKTADIR"

Araştırmacılar raporda, "Kayıtlı ölümlerden demografiye, coğrafyaya ve hareketliliğe kadar 121 değişkenle ilgili bilinen verileri kullanarak, sayıların eksik olduğu boşlukları doldurmamızı sağlayan bir korelasyon modeli oluşturduk. Bununla birlikte, belirtilen aynı nedenlerden ötürü, birçok ülkede aşırı ölümler için güvenilir rakamlar sağlanamamaktadır." ifadelerini kullandı.

"HÜKÜMETLERDEN ŞÜPHELENİYORUZ"

Ekonomistin veri muhabiri Sondre Ulvund Solstad tarafından yapılan açıklamada, veri eksikliğinin en yüksek olduğu bölgelerin düşük ve orta gelirli ülkeler olduğu kaydedildi. Solstad, bu ülkelerde testlerin pahalı olmasının yaygınlığı düşürdüğünü, ayrıca bazı ülkelerde hükümetlerin, pandeminin ne kadar kötü olduğunu ortaya çıkaracağı için testlere öncelik vermek istemediğinden şüphelendiklerini ifade etti. 

HİNDİSTAN'DA 5 AYDA BİR MİLYONDAN FAZLA ÖLÜM

Çalışmada, Hindistan'da resmi kaynakların günlük 4 bin olarak açıkladığı ölüm oranının aslında günde 6 - 31 bin civarı olduğu bilgisine de yer verildi. Bu kapsamda, çalışmanın doğru olması halinde, 2021'in ilk 5 ayında, yalnızca Hindistan'da meydana gelen Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı bir milyondan fazla.

Peru'da ise milyon kişi başına ölüm oranının, Hindistan'dan 2 buçuk kat daha fazla olduğu vurgulandı. 10 Mayıs 2021 itibarıyla Asya'daki ölümlerin 2,4 ile  7,1 milyon arasında değiştiği belirtilirken Rusya'nın, resmi olarak açıklanandan kat daha fazla ölüm oranına sahip olduüu ifade edildi. 

Latin Amerika ve Karayipler’de ise hükümetler, 600 bin Kovid -19 ölümü bildirirken, gerçek ölümlerin 1,5 ile 1,8 milyon arasında olduğu hesaplandı.

Afrika'da ise ölü sayılarında resmi rakam 130 bine yakın olarak açıklanıyor. Ancak Economist’in modeline göre gerçek rakam 2,1 milyon, yani resmi olarak açıklananın 14 katı olarak hesaplandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.