Türeci ve Şahin açıkladı: "Gerekli olması halinde 100 gün içerisinde"

Türeci ve Şahin açıkladı: "Gerekli olması halinde 100 gün içerisinde"

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, aşının varyantlara karşı etki oranı hakkında değerlendirmelerde bulunarak, gerekli olması halinde 100 içerisinde yeni aşı geliştirebileceklerini açıkladı.

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Fransız Les Echos'a konuştu. Varyantlara karşı merak edilenleri yanıtlayan bilim insanları, yeni varyantlar için gerekli olması halinde 100 gün içerisinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirebileceklerini duyurdu.

AŞILAR VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Virüsün zamanla direnç geliştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Şahin ve Dr. Türeci, gerekli olması halinde yeni bir aşı geliştirebileceklerini açıkladı. Akıllarda soru işaretlerine neden olan aşı varyantlara karşı etkili mi sorusu üzerine ise Prof. Dr. Şahin, şu yanıtı verdi: "Aşımız iki tür koruma sağlıyor. Birincisi, virüsü nötralize eden antikorlar diğeri de T hücreleri ile sağlanıyor."

Türeci ve Şahin açıkladı: Gerekli olması halinde 100 gün içerisinde

ANTİKOR SEVİYESİNİ DEĞERLENDİRDİLER

Antikor seviyesi hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Şahin,"Klinik denemelerimiz, üçüncü bir enjeksiyonun büyük olasılıkla yararlı olacağını zaten gösterdi; çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağlamaya yardımcı oluyor." dedi.

Dr. Özlem Türeci ise, uyarlanabilirliğin mRNA ile mümkün olduğunu vurgulayarak, "Uyarlanması gerekiyorsa, mRNA teknolojisi ile teknik olarak bu basittir. Bunu kanser alanında yüzlerce kez denedik" dedi.

Türeci ve Şahin açıkladı: Gerekli olması halinde 100 gün içerisinde

"KLİNİK DENEYLER AĞUSTOSTA BAŞLAYACAK"

Aşının varyantla ilişkili klinik deneylerinin de ağustos ayında başlayacağını duyuran Dr. Türeci, "Buna uygun bir aşıyı test etmek için ilk mRNA grubu, klinik deneyler için tarafımızdan zaten tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu sadece birkaç haftamızı aldı" dedi.

Prof. Dr. Şahin de açıklamasında, "Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşıya sahip olma konusunda kanıtlanmış bir sürecimiz var; ancak yeni bir varyanta karşı yeni bir aşı yaygın olarak kullanılmadan önce onaylanması gerekiyor. Karar, düzenleyici otoriteler ve ilgili devlet kurumları tarafından verilmelidir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.