Türkiye aşılama konusunda AB ülkelerini solladı

Türkiye aşılama konusunda AB ülkelerini solladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadele kapsamında küresel çapta aşı çalışmaları devam ederken Oxford Üniversitesi öncülüğünde yapılan bir araştırmada, ülkemizin birok AB ülkesini geride bırakarak aşılamada 7. sırada yer aldığı belirtildi.

Tüm dünyayı etkisi altına atına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele, hız kesmeden devam ediyor. Bilim insanlarının her gün yeni etkilerle geliştirdiği aşıların, salgının önüne geçebilmek için tek seçenek olduğu belirtilirken bu kapsamda aşı çalışmaları ve uygulamalarına küresel çapta ağırlık verildi. 

AB ÜLEKELERİNİ GERİDE BIRAKTIK

Ülkemizde 14 Ocak'ta Çin'den getirilen CoronaVac ile başlayan aşılamaya dünyada ise 13 Aralık tarihinde başlandı. Buna rağmen, yapılan bir araştırmada, Türkiye'nin bu süreçte en çok aşı uygulanan ülkeler arasında, AB ülkelerini geride bırakarak 7. sırada yer aldığı belirlendi. 

Türkiye aşılama konusunda AB ülkelerini solladı

Koronavirüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve istatistiki verileri biraraya getirerek çeşitli araştırmalarda bulunan ve bunları raporlayarak dünyaya duyuran Oxford Üniversitesi’ne bağlı ‘Our World in Data’ (Verilerle Dünyamız), ülkelerin aşılamadaki son durumna ilişkin bilgileri paylaştı.

Türkiye aşılama konusunda AB ülkelerini solladı

6,5 MİLYON İNSANIMIZ AŞILANDI

Bu kapsamda aşılama sürecinde son durum şu şekilde aktarıldı:

Aşılamaya ilk kez 13 Aralık 2020 tarihinde İngiltere'de başlandı. 

13 Aralık'tan sünümüze dğnyada yaklaşık 208 milyon kişiye koronavirüs aşısı uygulandı. 

Türkiye aşılama konusunda AB ülkelerini solladı

Dünya genelinde her 100 kişiden 2.63’ü koronavirüse karşı aşılandı.

Türkiye'de aşılamaya geçilen tarih olan 14 Ocak'tan bu yana 6,5 milyon kişi aşılandı; bu da ülkedeki nüfusun yüzde 7,75'inin aşılandığı anlamına geliyor. 

SADECE İKİ AB ÜLKESİ ÖNÜMÜZDE

NTV'nin aktardığı bilgilere göre Türkiye, dünyada en çok aşı uygulanan ülkeler listesinde 7. sırada yer alıyor. 27 AB ülkesi ise, aşılamaya bizden 18 gün önce başlanmış olmasına rağmen miktar olarak bizim altımızda yer alıyor. 

Türkiye aşılama konusunda AB ülkelerini solladı

Nüfusa oranla aşılamalarda ise her 100 kişi başına 7.75 kişiye aşı uygulayan Türkiye’yi, 27 AB ülkesinden sadece yüzde 12.3 ile 500 bin nüfuslu Malta ve yüzde 7.9 ile 5.9 milyon nüfuslu Danimarka geride bıraktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.