Türkiye koronavirüse karşı en kötü senaryoya hazır

Türkiye koronavirüse karşı en kötü senaryoya hazır

Bazı kentlerde sağlık altyapısında çökme olduğu, bütün hastanelerin kapasitelerinde şişmelerin görüldüğü ve dolu olduğu iddiaları dile getirilirken, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bahsi geçen iddia için bir yanıt geldi

Bazı kentlerde sağlık altyapısında çökme olduğu, bütün hastanelerin kapasitelerinde şişmelerin görüldüğü ve dolu olduğu iddiaları dile getirilirken, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bahsi geçen iddia için bir yanıt geldi ve bunun gerçeği yansıtmadığını aktarılarak vatandaşların paniğe kapılmamalarını istedi. Ülkemizde son dönemlerde sağlık konusunda çok önemli adımlar atılırken, Sağlık Bakanlığı’ndan paylaşılan verilere göre hastanelerin toplam 239.046 yatak ve 39.994 yoğun bakım yatağı var. Ayrıca hastanelerde tek kişinin kaldığı oda sayısı ise 18 yılda tahmini olarak altı kat artış gösterdi. Bakanlık yetkililerinin yaptığı açıklamada, hazır şekilde yeterli düzeyde olan yoğun bakım yatak miktarının, geride kalan aylarda hizmet vermeye başlayan Yeşilköy ve Sancaktepe’de yer alan pandemi hastaneleri ile daha da artış gösterdiğinin altını çizerek Türkiye’nin koronavirüs ve diğer hastalıklara karşı en kötü senaryoya göre hazırlıklı olduğunu ifade edildi.

Şehir Hastanelerinde Kapasite Artıyor

Salgın öncesinde hizmet vermeye başlayan Mersin, Yozgat, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Manisa, Ankara ve Bursa şehir hastaneleri toplamda 14.000 yatak ile bu zorlu hastalığa karşı destek olurken salgının devam ettiği zamanlarda üç tanesi İstanbul, iki tanesi Erzurum ve Konya olmak üzere beş adet şehir hastanesi daha hizmete açıldı ve bu hastanelerin yatak sayısında artış yaşandı. Diğer taraftan Gaziantep Şehir Hastanesi, Ankara Etlik Şehir Hastanesi, Kocaeli Şehir Hastanesi, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi, Kütahya Şehir Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi ve Göztepe Şehir Hastanesinin inşaatları ise koronavirüs pandemisinin yaşandığı şu günlerde durmadan sürüyor. Bahsi geçen hastane inşaatlarının bitmesiyle beraber mevcut olan yatak sayısı yaklaşık olarak 11.000 yatak dahil olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.