Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında maskeleri atmak için en büyük umut olarak görülen aşılama için yetkililerden kritik uyarı geldi. Uzmanlar, aşılama yapıldığında bile maskelerin atılamayacağına karar verdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında, ülkemizde ilk pozitif vaka çıkmasının üzerinden tam bir yıl geçti. 11 Mart 2020 tarihinde, İstanbul'da görülen ilk vakanın ardından hayatımızda sayısız değişiklik yaşandı. Salgından kurtulmak için vatandaşlar heyecanla aşı olmayı beklerken yetkililer, aşılamanın maskeden kurtulmak için yeterli yöntem olmadığını ve aşı olan kişilerin de maske takması gerektiğini belirterek umutları kırdı. 

Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

TEDBİR ALAN İLK ÜLKELERDEN BİRİ OLDUK

İlk vakanın ortaya çıkmasından bugüne geçen bir yıllık süreçte, hayatımızda birçok alışkanlığı değiştirmek durumunda kaldık. Gündelik yaşantımızda cerrahi maskeler, en olmazsa olmaz aksesuar haline gelirken sevdiklerimize sarılmaya hasret kaldık. Yolda yürürken insanlarla aramızda bıraktığımız mesafe ve dezenfektanlar da bu alışkanlıklar arasında yerini alırken ülkemiz, Sağlık Bakanlığı nezdinde kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu ile Avrupa'da tedbir alan ilk ülkeler listesinin başında geldi. 

Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

SINIRLAR KAPATILDI, İLK ÖLÜM HABERİ GELDİ

Komşu ülke İran'da vaka sayılarında yaşanan patlama nedeniyle başta burada, sonraki aşamalarda ise birçok dünya ülkesi ile sınır kapılarımızı kapatarak geçişleri durdurmak zorunda kaldık. 

17 Mart 2020 tarihinde koronavirüs kaynaklı ilk ölümün de gerçekleşmesiyle durumun ciddiyetini kavrayarak kapanma dönemine girdik ve bu süreçte pandemi, antikor, entübasyon, filyasyon gibi kelimelerle sözcük dağarcığımızı geliştirdik. 

Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

Okullara ve iş yerlerine uzaktan katılım sağlanırken sokağa çıkma yasakları gündeme geldi ve kafe, restoran, lokantaların da kapanmasıyla, zaten ket vurduğumuz sosyal hayatlarımız dibe vurdu. 

AŞI BULUNDU AMA...

Tüm bu olumsuz gelişmeler, aşının bulunmasıyla umut ışığına dönerken ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), koronavirüs aşısı yaptıranların sayılarındaki artışa bağlı olarak maske ve sosyal temas kısıtlamalarında gevşemeye gidileceğini açıklayınca salgından ve maskelerden kurtulma umudumuz da arttı. 

Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI SAĞLANANA DEK MASKE ŞART

Ancak uzmanlar, bu gevşemenin Türkiye için geçerli olmayacağını; toplumda aşılanmış kişi oranı belli bir eşiğin üzerine çıktığında ve böylelikle toplumsal bağışıklık sağlanana dek maskelerin atılamayacağına dikkat çekti. Hürriyetten Meltem Özgenç'in haberine göre, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli,  CDC’nin önerilerinin henüz ülkemizde bir değişiklik yapılmasına dayanak oluşturmadığını, normale dönmek için aşılamanın belli bir düzeye çıkmış olması gerektiğini vurgulayarak varyantların da etkisiyle, toplum bağışıklığı düzeyine ulaşıncaya kadar kişisel korunma tedbirlerinin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Uzmanlar aşılamanın, maske takmanın önüne geçmeyeceğini duyurdu!

"MUTASYON ORTADAN KALKINCAYA KADAR..."

Prof. Dr. Zafer Kurugöl ise ikinci doz aşının üzerinden 14 gün geçmiş olsa da koronavirüsün bulaşabileceğini, aşılanan kişide ağır görülmese bile bulaştırdığı vakada ağır semptomlara rastanabileceğine dikkat çekerek "Bu nedenle toplumsal bağışıklık sağlanıncaya kadar, ki bu da toplumun yüzde 70’i demek, aşılanan kişilerin de maske takması gerekiyor. Sonuç olarak toplumsal bağışıklığa ulaşıncaya, vaka sayıları azalıncaya ve mutasyonlu virüs tehlikesi ortadan kalkana kadar maske takmaya devam etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.