Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını kapsamında, ülkemizde pozitif vaka sayısı 32 bin sınırına dayanırken uzmanlar, test sonucu pozitif olan kişilerin tüketmesi gereken besinleri ve bu besinlerin hastalık karşısındaki faydalarını açıkladı.

Çin'in Vuhan kentinden başlayarak tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgın süreci kapsamında, pozitif vaka sayıları hızla artmakta. Ülkemizde özellikle 1 Haziran tarihinde başlayan yeni normalleşme süreciyle yükselen sayılar, en güncel verilere göre 32 bin sınırına geldi. Koronavirüs test sonucu pozitif olan ve pozitif kişilerle teması olması nedeniyle karantinada olan çok sayıda vatandaş için uzmanlar da her gün çeşitli açıklamalarla kamuoyunu bilgilendiriyor. Bu kapsamda test sonucu pozitif olan kişilerin beslenme konusuna değinen Diyetisyen Gülçin Işık, sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamalarla tüm besinlerin faydalarına değinerek bu süreçte nelerin yenmesi ve nelerden uzak durulması gerektiğine açıklık getirdi. 

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

PANDEMİ SÜRECİNDE TÜKETİLMESİ ÖNERİLEN BESİNLER

Gıdaların kalorilerinin bu noktada daha fazla önem kazandığını belirten Siyetisyen Işık, öenmli olan hususun yenilen gıdalarla harcanan enerjinin birbirini dengelemesi olduğuna değinerek, "Bunun için ev içinde egzersizler ve beraberinde yediğimiz gıdaların kalorilerinin çok yüksek olmamasına dikkat etmek özellikle önemlidir." dedi.

Pandemi sürecinde selüloz içerikli yiyecekler, dışkılama bakımından daha rahat, kalori açısından fakir, hazım açısından daha uzun süre tokluk sağlayan ve bağırsak hareketlerini düzenli hale getirebilecek etkiler barındırdığını söyleyen Işık,

  • Havuç
  • Kereviz
  • Pırasa
  • Lahana
  • Karnabahar
  • Ispanak

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

gibi gıdaların hem kitle oluşturup tokluk sağlayarak hem de düşük kalorili yiyecek sınıfında bulunmaları dolayısıyla yemek tercihlerinde özellikle karantina döneminde tercih edilmeleri gerektiğini ifade etti. 

Vitaminlerin önemine de değinen Işık, "Koronavirüs pozitif olup karantinada olan kişiler immun sistemi ve koronavirüs ile ilgili vitamin araştırmaları ışığında D vitamininden zengin, çinko içeriği yüksek, C vitamini içeren, omega-3 ve omega-6 dan zengin gıdalardan oluşmalıdır." şeklinde konuştu.

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Bu gıdaların daha çok hayvansal kökenli, doğal yağlarla yapılmış, içeriğinde organik besi hayvanlarının kullanıldığı sakatat, balık, kırmızı et, ördek ve hindi eti gibi besin kaynaklarıyla sağlanabilecek yemeklerin, yanında taze sıkılmış portakal, mandalina, greyfurt suyu, yeşil sebze, kırmızı biber, bol limon, lime içeren salata farklı sebze alternatifleri, havuç, pancar, turşu dilimleri, turşu suyu içeren salataların özellikle ön planda tutulması gerektiğini söyleyen Işık, "Tıpkı karantinada olan, korona pozitif çıkan bireylerin dikkat ettikleri gibi koronavirüsü geçiren hastalar sonrasında da dirençlerini korumak için dengeli beslenmeye devam etmelidirler. Vücudun ihtiyaç duyduğu protein karşılanmalı, vitamin/mineral içeriği yüksek besinlerle beslenilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Bu dönemde su içmeyi de ihmal etmemek gerekiyor. Süt ürünlerinde keçi sütü daha organik olması dikkat çekmektedir. Ayrıca organik yumurta, organik tavuk, mevsiminde yer alan sebze meyvelerle bağışıklık daha da güçlendirilmelidir. Mevsimi olmayan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra alkol ve sigara, kalbi, karaciğer yoracak kızartmalar, insülin direncinde olumsuz etki yaratacak ağır hamur işleri, şerbetli tatlıklardan uzak durulmalıdır.

Kovid-19'un gıda tüketim alışkanlığını değiştirerek ambalajlı ve işlenmiş gıdaların tercih edilmesine neden oldu. Uzun vadede tüketilen bu gıdaların sağlık sorunlarına neden olabileceğini anlatan Diyetisyen Gülçin Işık, sözlerine şöyle devam etti:

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Ambalajlı ve işlenmiş gıdalar kalori dengesini bozar. Yüksek miktarda kalori içermeleri dolayısıyla kan şekeri regulasyonunu bozar. Vücut lipit profilini kötü etki eder. Damar yaşlanma hızını artırır. Tansiyon yüksekliği ve iç organ yağlanmasını artırır. Bağışıklık sistemini kötü etkilemesi sebebiyle hastalıklara yakalanmayı sıklaştırabilir.

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Buna bağlı oluşan hastalıkların komplikasyonlarını ağırlaştırabilir. Obezite ve uyku sorunlarına yol açabilir. Özellikle bu dönemde çok sık rastladığımız şikayetlerden uyku düzensizlikleri paketli gıdalar tüketmenin yan etkisi olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki uyku, bağışıklık sisteminde çok önemli bir yer tutar.

Uzmanlardan yeni uyarı: Test sonucu pozitif olanlar bunları yesin!

Diyetisyen Işık: "Koronavirüs, soğuk algınlığı etkeni olarak bilinen bir virüstür. Bu nedenle kolonize olduğu bölgeler özellikle dışa açılan mukozal yüzeylerdir. Virüsle ilgili öngörülen birçok farklı sendrom ve hastalık bölgesi tanımlanmış olmasına rağmen, bunlar kesin olarak kanıtlanmış değillerdir.

Virüs ve bakteri enfeksiyonlarında ortak mücadele insan vücudunun savunma sistemi hücreleri tarafından ve antikorlar tarafından yapılır. Beslenme hem bu virüslerin kolonize olduğu boğaz ve burun mukozası ve yutak mukozası bölgesinde asit baz dengesini değiştiren, yaşamlarını zorlaştırıcı etkenler barındıran, ve vücudun savunma sistemi hücrelerini destekleyen her besin maddesi virüse karşı savunmayı artırabilir. " ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.