Yerli aşıdan sevindiren haber! Faz 3 başarılı olursa acil kullanım onayı...

Yerli aşıdan sevindiren haber! Faz 3 başarılı olursa acil kullanım onayı...

Koronavirüs salgınına karşı Erciyes Üniversitesi bünyesinde faz 2 çalışmaları tamamlanan yerli koronavirüs aşısı hakkında konuşan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış," Faz-3 aşamasındaki güvenlik verileri iyi çıkarsa kullanıma geçeceğiz." dedi.

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye'de aşılama süreci bir yandan devam ederken aşı tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle yerli aşının faaliyeti geçmesi önem arz ediyor. Bu konuda çalışmalar sürerken mevcut aşılar arasında faz 2 çalışmasını tamamlayan tek aşı olan Kayseri Erciyes Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezince geliştirilen Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nca (TÜSEB) desteklenen inaktif aşıdan gelecek güzel haberi tüm Türkiye heyecanla bekliyor.

NİSAN SONUNDA FAZ 2 SONUÇLARI BELLİ OLACAK

Aşı çalışmalarındaki son durum ve gelişmeler hakkında bilgi veren ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz 1 çalışmasına ilişkin raporlarını hazırladıklarını dile getirerek, Faz 2 ile ilgili raporları Nisan ayının sonuna doğru gönüllülerden alınan antikor oluşumu ve diğer paramedik verilere bakarak aşının etkinlik sonuçlarının raporlanacağını açıkladı.

Yerli aşıdan sevindiren haber! Faz 3 başarılı olursa acil kullanım onayı...

ACİL KULLANIM ONAYI 

Aşının güvenlik ve etkinlik olarak başarılı olması durumunda Faz 3 aşamasına geçileceğini düşündüğü kaydeden Çalış," Faz-3 aşamasındaki güvenlik verileri iyi çıkarsa kullanıma geçeceğiz. Ülkemizde kullanılan Çin aşısı da Faz-3 aşaması devam ederken belli güvenlik aşamasından sonra acil kullanım ile onay almıştı. Biz yerli aşımızda da böyle bir şey olabileceğini düşünüyoruz. " ifadelerini kullandı.

Yerli aşıdan sevindiren haber! Faz 3 başarılı olursa acil kullanım onayı...

SIRANIZ GELDİYSE AŞI OLUN

Vatandaşlara aşı olmaları çağrısında bulunan Çalış,"  Sıranız geldiyse bulduğunuz aşıyı olun. İnşallah yerli aşımız da kullanıma geçtikten sonra ileriki aşamalarda yerli aşımızı olursunuz demek istiyorum" dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.