AK Parti Sözcüsü Çelik'ten ABD'ye yaptırım tepkisi: Reddediyoruz

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten ABD'ye yaptırım tepkisi: Reddediyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik," ABD’nin ittifak ilişkisi ruhu ve Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi derinliği ile asla bağdaşmayan yaptırım kararını  reddediyoruz. " dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulanması kararına Twitter hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

"ABD’nin ittifak ilişkisi ruhu ve Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi derinliği ile asla bağdaşmayan yaptırım kararını  reddediyoruz. " diyen Çelik şöyle devam etti:

"Bu kararın hiçbir hukuki zemini yoktur, adaletten uzaktır ve müttefiklik ilişkisi bakımından tamamen yanlıştır. Kilis'e füzeler düşerken ve NATO müttefiklerimiz patriotlarını söküp geri götürürken ulusal güvenliğimizi korumak ve hava savunma ihtiyacımızı karşılamak için S-400 sistemini Rusya’dan temin ettik. Bu en doğal egemenlik hakkımızdır." 

"ABD, ÜLKEMİZE KARŞI TEK TARAFLI YAPTIRIMLAR İÇEREN BİR KARAR ALDI"

"Türkiye kendi sınırlarını koruyor." diyen Çelik," Koruduğumuz sınırlar aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO'nun sınırlarıdır. Biz bu sınırları korurken desteğini göremediğimiz ABD, S-400 hava savunma sistemleri tedarik ettiğimiz için ülkemize karşı tek taraflı yaptırımlar içeren bir karar aldı." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE KARARLIDIR"

Ömer Çelik şunları kaydetti:

"Gelinen noktada uygulanan tek taraflı Amerikan yaptırımlarının oluşturacağı yegane etki, müttefikler arasındaki diyaloğu zora sokması, diplomasiyi devre dışı bırakması ve ikili ilişkilerimizi erozyona uğratması olacaktır. Türkiye yoluna devam edecektir. Türkiye kararlıdır."

Türkiye'nin milli güvenliğini korumak adına her türlü tedbiri almayı, hudutlarını korumaya devam edeceğini ifade eden Çelik," ABD’nin tek taraflı yaptırım kararına ilişkin olarak da kendi adımlarımızı atacağız." dedi. 

"MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ KONUSUNBDA PAZARLIK KABUL ETMİYORUZ"

Yaptırım kararına muhatap olan kişi ve kurumlara teşekkür eden Çelik," Onlar Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin güçlenmesi için verilen görevleri birer vatansever olarak yerine getirdiler. Ve ülkemize hizmet etmeye devam edecekler. Türkiye yoluna devam edecektir. Milli güvenliğimiz konusunda pazarlık kabul etmiyoruz. Müttefiklerimizin sağduyulu davranması herkesin yararına olacaktır. Müttefiklik yaptırım diliyle değil dayanışma diliyle konuşmak demektir." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

ABD, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle  bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Söz konusu kararlar Türkiye'deki siyasiler ve çok sayıdaki ülke tarafından kınandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.