Cumhur İttifakı birlik oldu! Yeni Anayasa için çalışmalar başladı

Cumhur İttifakı birlik oldu! Yeni Anayasa için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni Anayasa açıklamasına MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı Devlet Bahçeli destek verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından konuyu reform çalışmalarına değindikten sonra flaş bir şekilde yeni bir Anayasa yapılması için harekete geçilebileceğini kaydetti.

Erdoğan yeni Anayasa konusuna ilişkin olarak, daha önce girişimde bulunduklarını hatıratmış, CHP'nin süreci tıkadığı için istenilen sonucun elde edilemediğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetmişti:

"Ülkemizin bu önemli fırsatı kaçırmış olmasından dolayı üzüntülüyüz. Belki de şimdi Türkiye'nin tekrar yeni bir anayasayı tartışmasının vakti gelmiştir. 

Anayasa çalışması öyle gizli saklı mahfillerde terör örgütü ile irtibatlı kesimlerin gölgesinde, ülkesiyle zihni ve kalbi bağlantısı kopuk isimlerle yürütülebilecek bir iş değildir. Bu çalışmanın, milletin gözü önünde ve onun temsilcilerinin tamamının katılımıyla şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi, ortaya çıkan metnin de mutlaka milletin takdirine sunulması gerekir. Cumhur İttifakı'ndaki ortağımızla bu konuda bir anlayış birliğine varmamız halinde önümüzdeki dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz."

Cumhur İttifakı birlik oldu! Yeni Anayasa için çalışmalar başladı

BAHÇELİ DESTEK VERDİ: YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACI OLDUĞU AÇIKTIR

Erdoğan'ın açıklamasının ardından Cumhur İttifakı'nın bileşeni olan MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklama ile Anayasa çalışmalarına destek vereceklerini ifade etti. Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamasında, "Doğal olarak bir anayasanın yazıldığı dönemin şartlarını ruhunda taşıması, devlet ve toplum hayatına tesir eden müspet veya menfi gelişmeleri lafzında barındırması bugüne kadarki tecrübelerle sabit ve varittir. 1982 Anayasa’sını bu açıdan ele almak akla ve mantığa en uygun tercihtir. Buradan hareketle mevcut ve meri Anayasa’nın olağan dışı şartların mahsulü olduğu, zaman içinde pek çok maddesinde değişiklik yapılmasına rağmen statükocu vasfında herhangi bir zayıflamanın da görülmediği çarpıcı şekilde ortadadır.

Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin amacı, görüşü ve düşüncesi de bu yöndedir." ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.