Cumhurbaşkanı Erdoğan: "14 Mayıs'ta yeter söz de karar da milletin diyerek yeni şahlanışa beraber imza atalım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "14 Mayıs'ta yeter söz de karar da milletin diyerek yeni şahlanışa beraber imza atalım"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da temel atma töreninde yaptığı konuşmasında "14 Mayıs'ta yeter söz de karar da milletin diyerek yeni şahlanışa beraber imza atalım" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da temel atma töreninde yaptığı konuşmasında yeni sivil, özgür bir anayasayı birlikte yapma çağrısı yaparak, "Milletimizin geleceğinde ne sokaklarında beyaz torosların gezdiği ne de dağlarında eli kanlı canilerin cirit attığı bir Türkiye fotoğrafına asla ve asla yer yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bin 432 konut temel atma töreni, 17 dükkanın anahtar teslimi ve 43 bin 500 metrekare alanına inşa edilip, 6 yılda tamamlanan 25 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği, 700 kişilik konferans salonunu, bin 500 metrekarelik fuaye ve sergi salonu ile 500 araçlık otoparkı içinde barındıran Selahattin Eyyübi Cami ve Külliyesinin yer aldı Selahaddin Eyyubi Cami ve Külliyesinin açılışına katılmak üzere Diyarbakır'a geldi.

Diyarbakır Yenişehir ilçesi Kışla Caddesinde hakla seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün bir kez daha dünyalar güzeli Dicle'nin incisi Diyarbakır'da olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu şehrin her taşında tarihin medeniyetin nabzı atıyor. Bereketli hilalin sembolü bu şehir. Birlik ve beraberlik ahdini yüreğine yazan bu şehri her şeyiyle seviyoruz. Diyarbakır 40 yıldır ekmeğine göz koyanlara karşı kardeşliğini muhafaza etmenin mücadelesini veriyor. Geçmişte bu şehirde yapılan zulümler çok oldu. Eski cezaevi bunun şahitlerindendir. Ama bunun hesaplaşmasını yapanların yaptıkları daha vicdansızlıktır. Kürt kardeşlerimizi sokağa dökerek 51 yavrumuzu öldürmediler mi? Şimdi bu Selo nerede? Yasin Börü yavrumuzu bunlar şehit etmedi mi? Bu yavrumuzun üzerinden araba ile geçerek bunlar şehit etmedi mi? Bunların derdi Kürt değil, bunlar katil, bunlar terörist. Bu teröristlere 14 Mayısta gerekli dersi vermeye var mıyız? Öyleyse durmak yok, evlatlarının hasretleriyle yanan Diyarbakır annelerine bile tahammül etmediler. Bunların derdi Diyarbakır olmadı. Bunların söyledikleri o süslü cümlelerin gerisindeki gerçek kimlikleri parasını verdiklerinin birer kiralık katiller ordusudur. Kendi insanına, kendi toprağına silah doğrultana başka ne denir. Eğer öyle olmasaydı yürüttüğümüz çözüm sürecini bozmazlardı. Derdi Kürt olanın yapacağı iş silahı bırakıp bu ülkenin ortak paydası olarak geleceğimizi birlikte inşa etmektir. Bunların siyası parti kisvesi altında bu millete düşmanlık yanlar bunlardır. Bunların Diyarbakır'a hizmet gibi bir çabası olamaz" diye konuştu.

"KANDİL'DEN BAY BAY KEMALİ DESTEKLEYECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında 6'lı masanın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun terör yuvası Kandil tarafından desteklendiğini söyledi. Erdoğan, "Kardeşlerim Kandil'den Bay Bay Kemali destekleyeceklerini söylüyorlar. Oradan talimat veriyorlar. Kürt kardeşlerimi de böyle kandırıyorlar. Bunlara gereken dersi vermeye var mıyız? Bunlar benim Diyarbakır annelerinin yavrularını dağa kaçırmadılar mı o gençleri Kandile kaçırmadılar mı? Bunlara 14 mayısta tarihi bir ders vermeye var mıyız? Kafası da kalbi de gözü de bu ülkenin dışına dönük olanın kimseye hayrı gelmez. Diyarbakır ve Kürtlere en büyük işkenceleri yapmış CHP'ye yandaş oldular. Bizim tek derdimiz bu ülkedir. Evlatlarımızın geleceğidir" şeklinde konuştu.

"TEMEL HAKLARIN YOK SAYILDIĞI BİR TÜRKİYE'YE RIZA GÖSTERMEDİĞİMİZ GİBİ BÖLÜCÜLEREDE MÜSADE ETMEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim topraklarımızda başaramadıkları oyunu Suriye'de tekrarlamaya çalışanlar bugün var yarın olmayacaklar. Ama biz bu coğrafyada ilelebet kardeşçe yaşamayı sürdüreceğiz. Buradan altını çizerek söylemek isterim ki milletimizin geleceğinde ne sokaklarında beyaz torosların gezdiği ne de dağlarında eli kanlı canilerin cirit attığı bir Türkiye fotoğrafına asla ve asla yer yoktur. Temel hakların yok sayıldığı bir Türkiye'ye rıza göstermediğimiz gibi bölücülerin milletin canına kastetmesine müsaade etmeyeceğiz. Özgür ve güvenli bir Türkiye istiyoruz, bunun için çalışıyoruz. Türkiye'de hiç kimse kökeninden, inancından, dilinden, kılık kıyafetinden dolayı horlanamaz. Faili meçhule yer yoktur. Vatandaşlarının güvenliğini hak ve özgürlükleri aynı anda sağlayan bir Türkiye var. Darbecilerin silahlarına, terör örgütlerinin alçakça saldırılarına boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Yeni bir dönemin, yeni bir mücadelenin eşiğindeyiz. Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz 21 yılda ülkemize kazandırdıklarımız sayesinde bu dönemin eksikliklerini önemli ölçüde telafi ettik. Türkiye yüzyılını başlatıyoruz. Türkiye yüzyılını Diyarbakır ile inşa edeceğiz. Ülkemizin huzur ve refahına göz dikenleri beraber bertaraf edeceğiz" dedi.

"14 MAYIS'TA YETER SÖZ DE KARAR DA MİLLETİN DİYEREK YENİ ŞAHLANIŞA BERABER İMZA ATALIM"

Konuşmasında tek millet, tek devlet, tek bayrak ve tek vatan vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa çağrısı yaptı. Yeni ve sivil bir anayasa için 14 Mayıs seçimlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "14 Mayıs'ta yeter söz de karar da milletin diyerek yeni şahlanışa beraber imza atalım. Tüm insanların hayallerini kucaklayan yeni, sivil, özgür bir anayasayı birlikte yapalım. Bu çağrım 85 milyon insanın tamamınadır. Bu çağrım tüm Türkiye'yedir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.