Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Reform paketinde detaylar ortaya çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Reform paketinde detaylar ortaya çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilk sinyallerinin verilmesinin ardından çalışmaları hız kazanan ekonomi ve hukuk alanındaki reform paketlerinin önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı ve taslak metinlerinin Erdoğan'ın onayına sunulduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde sinyalleri verilen ekonomi ve hukuk alanındaki reform çalışmaları hız kazandı. AK Partili kurmaylar ve 6 farklı bakanlık tarafından yürütülen hazırlıkların en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilirken reform paketi taslak metninin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulduğu belirtildi. 

26 OCAK'TA AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

20 Ocak tarihinde, Beştepe'de düzenelenen ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ve AK Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın da yer aldığı reform toplantısının ardından taslağın 26 Ocak’taki AK Parti MYK toplantısında değerlendirilmesi, ardından düzenlemelerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklaması planlanıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Reform paketinde detaylar ortaya çıktı!

AİHM KARARLARI HAKKINDA ADIM

Hürriyet'ten Gizem KArakış'ın haberine göre, reform taslağında AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının mahkemeler tarafından nasıl uygulanması gerektiğiyle ilgili yeni düzenlemelerin yapılması da gündeme geldi.

Yeni reformlarla gündeme gelecek bir diğer konunun da AİHM kararlarına ilişkin tazminat ödenip ödenmemesi konusunda bazı değişiklikler olacağı öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Reform paketinde detaylar ortaya çıktı!

HAKİM VE SAVCILARA PUANLAMA SİSTEMİ

Yeni düzenlemelerle, hâkim ve savcıların dosyalarını tamamlanmasında puanlama sistemine gidileceği belirtildi. Atama ve terfilerde dikkate alınacak olan puanlama sisteminin yanı sıra taslakta, tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemelerin de yer aldığı öğrenildi. Avukatların taleplerini dinlediklerini aktaran AK Parti kurmayları, “Tutukluluk süresi ne kadarsa gizlilik de o düzeyde olacak” dediler.

EKONOMİDE TAHKİMLERİN TEŞVİKİ

Çok sayıda avukatın çalışacağı ticari uyuşmazlıklara bakılacak arabuluculuk merkezleri kurulması, ihtisas mahkemelerinin yaygınlaştırılması planlanıyor. Ekonomi alanında ise tahkimlerin teşvik edilmesi hedefleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: Reform paketinde detaylar ortaya çıktı!

HAYVAN HAKLARI YASASI GELİYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu tarafından düzenlenen basın toplantısında İnsan Hakları Eylem Planı'nın son noktaya gelmek üzere olduğu belirtildi. Hayvan hakları ile ilgili çalışmalarına ilişkin olarak Akbaşoğlu, “Önümüzdeki haftalarda sıraya almak suretiyle yasalaştıracağız” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.