HDP kapatılmalı mı? Tuğrul Türkeş'ten flaş açıklama

HDP kapatılmalı mı? Tuğrul Türkeş'ten flaş açıklama

HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin açıklamada bulunan AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş,"Siyasi parti kapatmak, özünde doğru bir davranış değil. Ancak HDP özeline geldiğimizde ısrarla terörle arasına mesafe koymayan bir yapı var" dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, HDP'nin kapatılmasına yönelik açılan davaya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

EuroNews'e konuşan AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, siyasi parti kapatmanın özünde doğru bir davranış olmadığını söyleyerek çok sayıda ülkede parti kapatma kanunları olduğunu ifade etti. 

Türkeş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Mesela, Almanya'da parti kapatılır. Kanunda yeri var. Eğer bir siyasi parti iktidar olma hedefini kaybederse Alman devleti onu kapatıyor. Bunun gibi dünyada bir çok örnek göstermek mümkün. Benim geçmişimde Milliyetçi Hareket Partisi 12 Eylül sonrasında kapatıldı. Faaliyetlerine ara verildi. Bu bizi bir şeyden engelledi mi derseniz, hayır engellemedi. 12 Eylül oldu, rahmetli Türkeş tutuklandı, idamla yargılanmaya başlandı ve MHP kapatıldı. Biz dışardakiler yeni parti de kurduk, yeni yayınlar da çıkarttık. Ve bütün faaliyetlerimizi yaptık. Özünde bir siyasi hareketi kapatmak çözüm değildir." ifadelerini kullandı.

 "HDP, BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN UZUNTISI DURUMUNDA"

AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, HDP'de ısrarla terörle arasına mesafe koymayan bir yapı olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Yani bir terör örgütünün PKK'nın siyasi uzantısı durumundalar. Ve bunu nezaketen dahi olsa reddetmeyi düşünmüyorlar. Esasa ait olarak bir terör saldırısı oluyor, bütün siyasi partiler tepkilerini koyuyor bunlar kerhen hadi bir şey söyleyelim ama lafın neresini kurtarırız. Bu yaklaşımın bir şekilde bir cezaya muhatap olması lazım. Ama kapatmak tek başına çözüm değil. Bunu kapattık oh rahatladık diye kimsenin düşünmemesi gerekir."

ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU'NUN MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, EuroNews'e özel yaptığı açıklamada Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili de konuştu. 

Dokunulmazlık konusunun yeterince iyi anlaşılmadığını ifade eden Türkeş, milletvekili dokunulmazlıklarının kürsüde düşünceleri rahat savunmak olduğunu ifade ederek bu bize ne yüz kızartıcı suç işleme hakkı ne de hırsızlık ve ahlaksızlık hakkını vermez dedi.

Söz konusu fezlekelerin içerine bakılması gerektiğini belirten, AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, "Gergerlioğlu'nun durumuna bakmadım. Bir tweet ile alakalı olduğu söyleniyor. Bizim ülkede siyaset yaparken de çoğu zaman işin odağını kaçırırız. Hukuktur her şey. Kanunen bir suç varsa onun neticesine herkes katlanacak. Kanun yanlışsa Meclis'e getir, değiştir. Ama var olan kanunu yok sayamazsınız" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.